Po množičnih protestih proti pravosodni reformi na ulicah in po vse močnejšem pritisku Bruslja se je poljski predsednik Andrzej Duda odločil, da napove veto na sporna zakona, tretjega pa je podpisal. Kljub tej delni spremembi politične situacije je evropska komisija okrepila pritisk na Poljsko, naj konkretno spremeni smer pravosodne reforme. Časa ima mesec dni. »Nekatere stvari so se spremenile, druge ne,« je ob nadaljujočih se pritiskih vladajoče stranke Zakon in pravičnost (Pis) za sprejem spornih zakonov danes dejal podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans.

Zakon o vrhovnem sodišču kot sprožilec 7. člena

Grožnja komisije izpred tedna dni o morebitnem začetku postopka proti Poljski s tako imenovano jedrsko opcijo, ki lahko pomeni odvzem glasovalnih pravic zaradi sistematičnih kršitev vladavine prava, je bila za zdaj zgolj delno uspešna. Duda je namreč podpisal zakon o organizaciji sodišč, ki bo pravosodnemu ministru omogočal imenovanje in razreševanje sodnikov na nižjih sodiščih in na pritožbenem sodišču. Zakon sicer še ne velja, ker še ni bil objavljen v uradnem listu. A po drugi strani z napovedanim vetom na zakona o vrhovnem sodišču in o sodnem svetu poljski predsednik vendarle daje upanje Bruslju, da bo mogoče najti dogovor. Predvsem uveljavljanje zakona o vrhovnem sodišču, po katerem bi takoj odstavili vse sodnike, je postalo rdeča črta, katere prestop bi sprožil nadaljnje ukrepe Bruslja, tudi takojšnjo aktiviranje jedrske opcije zaradi kršitve 7. člena pogodbe o EU.

Evropska komisija se danes še ni odločila za tak korak prav zato, ker vsi sporni zakoni (še) ne veljajo. Kljub temu pa je napovedala sicer manj oster postopek proti Poljski zaradi sprejetja zakona o organizaciji sodišč, takoj ko bo objavljen v uradnem listu. Pritisk na vlado premierke Beate Szydlo so iz Bruslja stopnjevali tudi z novo diplomatsko pošto. Od lani, ko je država posegla tudi na ustavno sodišče, so Poljski namreč poslali že tretje priporočilo za zaščito pravne države.

Mesec dni za odpravo kršitev

Komisija v tem zadnjem priporočilu ugotavlja, da Varšava ni upoštevala želje glede ponovne vzpostavitve neodvisnosti ustavnega sodišča. Ob spremembah delovanja ustavnega sodišča v novem priporočilu Poljsko poziva tudi k temu, da nobenega od treh zakonov ne uveljavi. Bruselj posebej opozarja, naj oblast nikakor ne posega zoper vrhovne sodnike in njihove funkcije, vsakršna pravosodna reforma pa mora biti v skladu z ustavo in evropskim pravnim redom. V poslanem priporočilu poljski vladi, ki ga je oblast v Varšavi zavrnila kot vmešavanje v notranje zadeve države, sicer podrobno analizirajo, zakaj celotna pravosodna reforma krši poljsko ustavo in evropski pravni red. Poljska ima mesec dni časa, da odgovori na poslana priporočila evropske komisije, v tem času pa mora vse nedoslednosti tudi odpraviti.

Iz Poljske so se vnovič odzvali z opozorilom, da je organizacija sodstva v pristojnosti vsake države članice in da se na izsiljevanje Bruslja ne bodo odzvali. Podpredsednik komisije Timmermans je dejal, da vsaka država oziroma parlament sicer res ima pravico, da reorganizira svoj sodni sistem, vendar morajo biti spremembe v skladu z ustavo države in evropsko pogodbo. Duda pa napoveduje, da bo pripravil svoje predloge zakonov o vrhovnem sodišču in o sodnem svetu.