V eni izmed šišenskih sosesk imajo že zelo ustaljen sistem ravnanja s kosovnimi odpadki. Kadar kdo od sosedov pri Snagi naroči odvoz starega pohištva in razne navlake iz kleti, nekaj dni prej dobi prost parkirni prostor, na katerem odvečne stvari počakajo na komunalne delavce. Sosedje pa so se navadili, da med čakanjem dodajo še kaj iz svoje garažne zbirke. Tako zelo, da so nedavno, ko je nekdo spontano postavil nekaj večjih kosov na ploščad nad garažami, začeli prinašati svojo kramo.

Šele čez čas je nekomu kapnilo, da nekaj ni v redu in da odvoz v tem primeru ni bil naročen, zato je vzel vajeti v svoje roke in poklical Snago. Na drugi strani pa nas je redna bralka opozorila, da mnogi sploh ne vedo, da se je sistem javnega podjetja Snaga pred leti spremenil in da se je po sedanjem režimu mogoče znebiti večje količine kosovnih odpadkov le ob predhodnem naročilu odvoza. Ta je za vse Snagine uporabnike, ki nimajo odprtih dolgov do ljubljanskega komunalnega podjetja, enkrat na leto brezplačen.

V mestni občini Ljubljana lahko občani odvoz kosovnih odpadkov naročijo kadar koli, ko odvoz potrebujejo. Na Snagini spletni strani je posebna naročilnica, ki jo je treba izpolniti in poslati v podjetje. O datumu odvozu se nato Snaga in občan dogovorita po telefonskem klicu iz javnega podjetja. Nato je naloga uporabnika, da odpadne kose zloži poleg zabojnikov in jih razvrsti glede na vrsto odpadka. »Kosovne odpadke pripravite po 20. uri pred dnevom odvoza oziroma do 6. ure na dan odvoza,« so navodila Snage, ki tudi zahteva, da je lastnik smeti na dan odvoza dosegljiv po telefonu. Njegova prisotnost ob prevzemu pa ni več nujna. V preteklosti so Ljubljančani morali staro kramo osebno predati komunalnim delavcem.

V Amsterdamu si opremlja teraso

Sistem je že utečen, a mnogi Ljubljančani in Ljubljančanke se še nostalgično spomnijo, kako so nekoč v naselje dobili keson in so več dni vsi v ulici vanj metali, kar jim je bilo odveč. Tako imenovanim kosovcem je Snaga napovedala konec, ker so pogosto spreminjali ulice v črna odlagališča. Med kosovne odpadke so namreč ljudje redno dodajali tudi mešane komunalne odpadke, dogajalo se je tudi, da so vandali smeti raznesli po soseskah ali pa jih zažgali. »Ocenjujemo, da smo s spremembo ponudili še prijaznejšo storitev za naše uporabnike in hkrati izboljšali podobo in čistočo mesta Ljubljane in primestnih občin,« je prepričan direktor Snage Janko Kramžar.

Medtem marsikje v tujini velja sistem tedenskega odvažanja kosovnih odpadkov. V enem izmed obrobnih predelov v Amsterdamu denimo vsak ponedeljek zvečer prebivalci pred svoje hišice postavijo večinoma pohištvo in kolesa, ki so se z uporabo poškodovali in so jih lastniki očitno že nadomestili z novejšimi. In celo zaželeno je, da si sosedje postrežejo, preden smeti zjutraj odpeljejo. »Imam zelo veliko teraso, ki bi jo rada malo napolnila. Ampak ker živim v najemniškem stanovanju in ne vem, kako dolgo bom še tukaj, grem namesto v Ikeo raje vsak ponedeljek en krog po soseski in najdem res veliko lepih in še uporabnih stvari,« je svojo izkušnjo delila Marina iz Slovenije, ki že nekaj let živi v nizozemski prestolnici. Podobne zgodbe je slišati tudi iz drugih metropol, kjer je veliko priseljencev z vsega sveta.

Obstajajo tudi druge poti

Tudi v Ljubljani očitno obstaja želja po takšnem načinu deljenja in preprečevanja odpadkov, saj se je pred časom na omrežju facebook pojavila skupina Kosovci Ljubljana. V njej je zdaj že 265 članov, ki ažurno objavljajo fotografije nakopičenega pohištva in drugih kosovnih odpadkov z namenom, da lahko morda kdo reši kakšno še uporabno reč pred uničenjem. Kje namreč končajo kosovni odpadki? Snaga jih naprej odpelje v Regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO), kjer jih najprej razsortirajo, nato pa različno končajo. »Izločimo tisto, kar je mogoče reciklirati, kosovne odpadke, pohištvo, preproge, vzmetnice pa damo v drobilnik, od koder material pošljemo v objekte za mehansko separacijo,« piše na njihovi spletni strani.

Ob koncu naj zato omenimo, da obstajajo tudi načini, kako odvečnim stvarem podaljšati življenje. Prvi je odvoz stvari v Center ponovne uporabe v Povšetovi ulici, drugi pa klic v posredovalnico Stara roba, nova raba, ki deluje v okviru društva Kralji ulice. Manjše stvari (vendar ne oblačil) sprejemajo v Poljanski ulici, večje pa pridejo iskat.