Plenković je danes v saboru povedal, da so od arbitražnega sodišča dobili »formalni signal«, da »v nekemu trenutku« v četrtek prejmejo »fizično sodbo«.

»Hrvaška vlada se je odločila, da tega ne bo storila, ker sodba za nas ni relevantna. O njeni vsebini se bomo seznanili, ko bo objavljena na spletu oziroma v neposrednem prenosu v četrtek popoldne,« je povedal Plenković na koncu svoje današnje predstavitve sklepov vrha EU, ki je potekal prejšnji petek v Bruslju.

Uradnih predstavnikov Hrvaške prav tako ne bo v sejni sobi stalnega arbitražnega sodišča v Haagu, ko bodo v četrtek popoldne objavili sodbo, so že v začetku tedna napovedali v Zagrebu.

»Hrvaška se ne bo odzvala na vabilo na branje odločitve arbitražnega sodišča. Ne bomo sedeli tam, ne bomo navzoči. To bo za nas dan kot vsak drug, nimamo namena tej odločitvi nameniti veliko pozornost,« je za hrvaško tiskovno agencijo Hina v ponedeljek dejal »vir, ki je tesno povezan s hrvaškim zunanjim ministrstvom«.

Hrvaški državni vrh se sklicuje na odločitev hrvaškega parlamenta iz julija 2015 o izstopu iz arbitražnega postopka, ker naj bi bilo delovanje arbitražnega sodišča »nepopravljivo kontaminirano« v aferi Drenik-Sekolec.

Javna razglasitev končne razsodbe arbitražnega sodišča bo v četrtek popoldne v Palači miru v Haagu. Slovensko delegacijo bo vodil zunanji minister Karl Erjavec, v njej pa bodo še agentka Republike Slovenije pred arbitražnim sodiščem Mirjam Škrk ter člani odvetniške ekipe in predstavniki ministrstva za zunanje zadeve, je danes na dopisni seji sklenila slovenska vlada.

Nemška vlada pričakuje spoštovanje arbitražne odločitve

»Mednarodna arbitraža je pomemben instrument mednarodnega prava in igra pomembno vlogo pri reševanju meddržavnih konfliktov,« so zapisali v sporočilu in spomnili, da sta se Slovenija in Hrvaška s podpisom sporazuma 4. novembra 2009 skupaj odločili, da dvostranski spor predata mednarodni arbitraži.

»Ne glede na vsebino zaenkrat še neznane odločitve je za nemško zvezno vlado mednarodnopravno pomembno, da se odločitve arbitraž spoštuje in da jih stranke uresničijo. Spoštovanje integritete mednarodnih sodišč je v interesu vseh držav. Članice Evropske unije pa morajo biti pri tem dober zgled,« so poudarili.