Medtem ko je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek danes hvalil Perutnino Ptuj, ki se je zavoljo Magne odpovedala najemu 32 hektarjev kmetijskih zemljišč v občini Rače - Fram, so bili kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) na sedežu te družbe in v hišnih preiskavah iskali obremenilne dokaze. Hkrati so opravili hišne preiskave tudi na sedežu nekdanje Probanke v Mariboru, po naših informacijah pa so se oglasili tudi pri Romanu Glaserju, nekdanjem dolgoletnem predsedniku uprave Perutnine Ptuj, pri nekdanji dolgoletni predsednici uprave in ustanoviteljici danes likvidirane Probanke Romani Pajenk ter pri dolgoletni članici uprave Milani Lah.

Osumljeni zlorabe položaja

»Na sedežu Perutnine Ptuj poteka kriminalistična preiskava, povezana s pridobivanjem poslovne dokumentacije zaradi suma storitve kaznivih dejanj tretjih oseb. Perutnina Ptuj ni osumljenec in zoper družbo ne poteka noben postopek. Ravno tako ni med osumljenci nihče izmed članov uprave Perutnine Ptuj, nihče ni pridržan, tudi pri nikomer od članov uprave družbe ne potekajo hišne preiskave. Družba nemoteno posluje. S preiskovalci korektno sodelujemo in jim nudimo vso potrebno pomoč pri njihovem delu,« so danes popoldne povedali v Perutnini Ptuj.

Podobno so sporočili tudi iz Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), kamor je bila pripojena likvidirana Probanka; potrdili so, da so kriminalisti opravili hišne preiskave na sedežu nekdanje Probanke v Mariboru, DUTB je z njimi sodelovala, več informacij pa zaradi interesa preiskave niso razkrili. Na policiji so medtem potrdili le to, da so kriminalisti NPU skupaj s kriminalisti policijskih uprav opravili več hišnih preiskav stanovanjskih in poslovnih prostorov zaradi suma storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic oziroma zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Pridržan ni bil nihče. Več uradnih informacij bodo z NPU sporočili jutri.

Preiskava naveze Probanka-Avtotehna-Perutnina

Kriminalisti naj bi preiskovali posle, povezane z lastniškim prevzemom Perutnine Ptuj. Nalog za preiskavo je po naših informacijah zelo zajeten, obsega več kot sto strani. V preiskavo naj bi bilo vključenih več hčerinskih družb Perutnine Ptuj, tako v Sloveniji, denimo PP Agro, kot drugod po Balkanu. S preiskavo naj bi bil po naših informacijah povezan tudi Boško Šrot, nekdanji prvi mož Pivovarne Laško, ki je v zaporu na Dobu. Šrot naj bi skupaj z Glaserjem sodeloval pri dogovarjanju o poskusu prevzema Perutnine Ptuj.

Današnje delo kriminalistov je sicer nadaljevanje obsežnih marčevskih in majskih preiskav, povezanih s prevzemom družbe Etra 33 (takrat so kriminalisti pod drobnogled vzeli preprodajo delnic Etre med letoma 2007 in 2010), danes Kolektor Etra, sestavnega dela imperija Stojana Petriča. Takrat so se kriminalisti oglasili v Kolektorju v Idriji, Etri in tudi Perutnini Ptuj, obiskali naj bi tudi nekdanje vodilne v Kadu in Sodu. V Kolektorju in z njim povezanih družbah kriminalistov danes ni bilo. Prav tako ne v Slovenski industriji jekla (SIJ), niti v njenih povezanih družbah.

Danes je 72-odstotni lastnik Perutnine Ptuj družba SIJ. Ta je v lasti ruske skupine Koks in je v lastništvo Perutnine Ptuj začela vstopati jeseni leta 2014, potem ko so se dokončno izjalovili načrti takratnega predsednika uprave Perutnine Glaserja o lastniškem prevzemu družbe. Banke upnice Perutnine Ptuj so namreč reprogramiranje posojil pogojevale z njeno dokapitalizacijo.

Kmalu zatem je Glaser, zadnji »preživeli« člen razpadlega omrežja Probanka-Avtotehna-Perutnina, ki je do izbruha krize obvladovalo pomemben del gospodarstva severovzhodne Slovenije, rešilno bilko našel pri Rusih. Ker SIJ ni uspelo kupiti slabih osem odstotkov Perutnine v lasti Probanke v likvidaciji, ga je Glaser ob tihi podpori zadružnikov izbral za dokapitalizatorja Perutnine. Današnje hišne preiskave se po naših informacijah nanašajo na čas pred vstopom SIJ v Perutnino Ptuj.