»Kljub mojim večkratnim poizvedovanjem o razmerah, je vodstvo UKC ves čas – decembra lani, marca letos in nazadnje v začetku junija – zagotavljalo, da je vse v redu. Žal temu ni tako,« je po včerajšnji seji vlade dejala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Dogajanja na ljubljanski pediatriji so po njenih besedah privedla do omajanega ugleda in zaupanja v delo zdravnikov in zdravstvo nasploh.

Zaupanje je, kot je pojasnila Kolar-Celarčeva, porušeno tako v očeh bolnikov kot širše javnosti, včeraj pa so na ministrstvu prejeli tudi dopis s Pediatrične klinike. V njem so vodstvo UKC Ljubljana na blatenje ugleda celotne Pediatrične klinike zaradi razmer na kardiološkem oddelku opozorili še zdravniki specialisti.

Ministrica je izrazila bojazen, da bo porušeno zaupanje težko povrniti, izguba ugleda pa ima po njenih besedah vpliv na celotno zdravstvo. Kolar-Celarčevi se zato zdi primerno, da odstop ponudita generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač in strokovna direktorica Marija Pfeifer. »S tem bi sama naredila prvi korak k ureditvi razmer na Pediatrični kliniki,« je dejala. Vsa strokovna gradiva je sicer že predala svetu UKC in mu naročila, da to točko čim prej uvrsti na svojo sejo.

V vodstvu UKC Ljubljana se včeraj na poziv ministrice niso odzvali. Sporočili so le, da je za danes sklicana seja sveta UKC Ljubljana, kjer bo verjetno obravnavana tudi problematika službe za kardiologijo Pediatrične klinike. Se je pa na poziv ministrice za STA odzval strokovni direktor ljubljanske Pediatrične klinike Rajko Kenda, ki ga želi zaradi odgovornosti za razmere na kliniki razrešiti vodstvo UKC. Zagotovil je, da dane besede ne bo prelomil – odstopil bo takoj, ko bosta odstopila tudi Kopač in Pfeiferjeva.

En del bi obdržali, en del ukinili

Kolar-Celarčeva je včeraj zatrdila tudi, da na ministrstvu skupaj s stroko in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) intenzivno pripravljajo rešitev glede kardiologije na Pediatrični kliniki. Rešitve gredo po njenih besedah v dve smeri: del kardiološkega programa, ki je ves čas dobro deloval tako na strokovni ravni kot na ravni medsebojnih odnosov, bodo ohranili, za del, kjer so se odnosi med zdravniki popolnoma porušili, pa bodo iskali druge rešitve. »Med drugim je možnost, da bi otroke pošiljali na zdravljenje v tujino,« je dejala Kolar-Celarčeva in tako potrdila naše neuradne informacije o tem, da je ta možnost znova na mizi.

Kateri del programa bodo v Ljubljani obdržali in kateri del ukinili, je po besedah zdravstvene ministrice še prezgodaj govoriti. »S stroko intenzivno pripravljamo rešitve. Pričakujem, da bomo sporazum in rešitve našli v roku desetih dni,« je pojasnila in dodala, da bo pred tem o rešitvi obvestila starše otrok.