Po tem, ko so socialni partnerji v sredo pozno zvečer le sklenili dogovor glede delovne zakonodaje, so ga danes potrdili tudi na vladi ter pri predstavnikih delodajalcev in sindikatov. Socialni partnerji so se dogovorili o spremembah zakonov o urejanju trga dela in o inšpekciji dela, medtem ko se bodo o spremembah zakona o delovnih razmerjih, kjer je za sindikate sporna uvedba instituta sporazumne prekinitve delovnega razmerja z nadomestilom, še pogajali in skušali soglasje doseči do 27. junija.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak si je po pogajanjih, ki so bila že tik pred propadom, oddahnila. »Zelo sem vesela, da smo ohranili socialni dialog in uskladili dva ključna zakona, ki obsegata ukrepe proti prekarnosti na trgu dela in ukrepe za hitrejšo aktivacijo brezposelnih oseb. Verjamem, da bomo našli skupni jezik tudi glede zakona o delovnih razmerjih.«

Drugo sporno določilo so socialni partnerji v sredo vendarle uspeli rešiti. Po tem, ko so predlog, po katerem bi lahko inšpektor delodajalcu, ki bi zamujal z izplačilom plač, prepovedal opravljanje dela, nekoliko omilili, so v kompromisno rešitev privolili tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ta je prav zaradi tega prejšnji teden izstopila iz pogajanj in zagrozila s protesti.

V sindikatih zadovoljni, delodajalci pač ne

Nad doseženim dogovorom so zadovoljni tudi v sindikatih. »Za nas je pomembno, da gredo naprej samo usklajene zadeve, ki so v korist tako delavcev kot delodajalcev – na eni strani povečujejo socialno varnost prekarcev, na drugi zmanjšujejo možnosti socialnega dampinga,« je prepričan predsednik Pergama Jakob Počivavšek. Po njegovem mnenju je dobro tudi, da se bodo pogajanja o sporazumni prekinitvi delovnega razmerja še nadaljevala. »Delodajalci so nas poslušali in razumeli, da imamo v sindikatih glede tega instituta določene bojazni. Treba bo najti rešitev, ki bo te strahove odpravila ali vsaj zmanjšala na najmanjšo možno mero,« je dejal Počivavšek.

Precej manj navdušenja je med delodajalci. »V vsem tem ne vidimo nobenega uspeha. Pogajanja o zakonu o delovnih razmerjih se sicer nadaljujejo, a nisem optimist. Če se v več kot enem letu nismo uspeli zmeniti, se tudi v dveh tednih ne bomo,« je bil redkobeseden sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) Jože Smole. Delodajalci so se v pogajanjih zavzemali zlasti za povečanje fleksibilnosti z novimi razlogi za odpuščanje nezaželenih zaposlenih, kot nekakšen približek temu pa je na koncu ostala v igri le sporazumna prekinitev delovnega razmerja, s katero bi se odpuščeni delavec v zameno za denarno nadomestilo za brezposelnost odpovedal poznejšim tožbam.