Diplomata Vladimirja Kolmaniča, drugega človeka na slovenskem veleposlaništvu v Washingtonu, je zunanje ministrstvo opozorilo, da mora upoštevati notranja pravila ministrstva. Razlog za omenjeno opozorilo je članek, ki ga je Kolmanič objavil na spletnem portalu Nova24TV. V njem piše, da je medijsko kolesje do danes naredilo vse, da bi uničilo Trumpa. Sklicuje se na študijo The Harvard Kennedy School o poročanju ameriških in nekaterih evropskih medijev, ki da ugotavlja, »da je bilo 80 odstotkov poročanja v prvih stotih dneh predsedovanja predsednika Trumpa zelo negativnega oziroma kritičnega«, in da je to poročanje »postavilo nov standard za negativizem«.

Razkril vsebino depeš

»Že med samo predvolilno kampanjo je bilo opaziti, da so bili glavni mediji razen Foxa naklonjeni Clintonovi in demokratom, zato so tudi diplomati v VWA (slovenskem veleposlaništvu v Washingtonu op. a.) morali uporabljati druge vire informiranja, da so lahko pisali čim bolj objektivna poročila in napovedi izida volitev,« je v članku zapisal namestnik slovenskega veleposlanika v ZDA, ki je bil konec prejšnjega desetletja veleposlanik v Grčiji. Ob tem spomnimo, da je Kolmanič blizu SDS; na državnozborskih volitvah leta 2011 je celo kandidiral na listi Janševe stranke.

V nadaljevanju članka Kolmanič še ugotavlja, da se negativizem v poročanju nekaterih medijev nadaljuje tudi v času prve turneje predsednika Trumpa v tujini. »Čeprav gre namreč za gotovo zgodovinska obiska in dogajanje v Savdski Arabiji in Izraelu, ki sta doslej tudi potekala zelo dobro (VWA170434), skušajo nekateri od omenjenih medijev preusmerjati pozornost k notranjepolitičnemu dogajanju, kjer se ustanavljajo razne komisije in odbori za preiskovanje domnevnih kršitev zaradi stikov Trumpa in njegovih sodelavcev s predstavniki Rusije (VWA170425).« Pri oceni o neustreznem poročanju medijev o ameriškem predsedniku gre torej Kolmanič celo tako daleč, da razkriva vsebino in številke depeš, ki so s slovenskega veleposlaništva v Washingtonu romale v Mladiko.

MZZ: Za objavo bi moral pridobiti soglasje ministrstva

Na MZZ poudarjajo, da je ravnanje Kolmaniča v nasprotju z notranjim pravilnikom ministrstva. Ta sicer spodbuja, da se veleposlaniki kar najpogosteje pojavljajo v medijih države gostiteljice, za nastope v slovenskih medijih pa morajo pridobiti soglasje ministrstva. Kolmanič zanj ni niti zaprosil. Na zunanjem ministrstvu so nam še povedali, da so sicer nekatere diplomate zaradi njihovega javnega nastopanja v preteklosti že opozorili, da pa vsaj v zadnjih letih med njimi ni bilo diplomatov na slovenskih veleposlaništvih v tujini.

Tudi nekdanji dolgoletni veleposlanik Zvone Dragan ocenjuje, da je Kolmaničevo ravnanje nesprejemljivo in v nasprotju z diplomatskimi normami in diplomatsko prakso, ki velja ne le v Sloveniji, temveč tudi v drugih državah. »Kot ambasador oziroma diplomat informacije o notranjih dogodkih v državi sprejemnici pošiljaš v depešah zunanjemu ministrstvu, ne pa da te informacije objavljaš v medijih,« nam je dejal Dragan.