Šesto predsedniško zasedanje konference Brdo-Brioni, s katero želita Slovenija in Hrvaška od leta 2010 pomagati stabilizirati zahodni Balkan in izboljšati možnosti za vključitev tamkajšnjih držav v Evropsko unijo, se je končalo z že večkrat izrečenimi zavezami voditeljev za politično stabilnost in spravo v regiji. Po daljšem obdobju notranjepolitičnih in meddržavnih konfliktov v regiji so iskanje rešitev za odprta vprašanja na miren način, z dialogom in v skladu z mednarodnim pravom opredelili kot pogoj za pravične rešitve v regiji. V tem procesu naj se Evropska unija po potrebi vključi aktivneje, so še zapisali v sklepni deklaraciji tokratnega zasedanja, ki je potekalo na Brdu pri Kranju.

Drug pomemben poudarek iz sklepne deklaracije je bil namenjen Evropski uniji, kjer je v zadnjih letih zaradi številnih evropskih kriz pristopni proces balkanskih držav spolzel iz prednostnih usmeritev integracije. Od EU pričakujejo nov zagon pri pristopnem procesu, ne zgolj ponavljanja zavez EU za pripravljenost širitve na Balkan. Evropsko unijo so pozvali k preučitvi obstoječega pogajalskega procesa, v katerem naj bi se kandidatkam omogočilo hitrejšo pristopno dinamiko, če so zmožne napredka na področjih vladavine prava, sodstva, manjšin in dobrega vladanja.

EU naj Balkanu posveča več pozornosti

Gostitelja srečanja, slovenski predsednik Borut Pahor in hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović, sta ocenila, da Evropska unija za vključitev balkanskih držav ne stori dovolj. Evropska unija daje premajhno težo širitvi, spodbujanju medsebojnega dialoga in reformam, je ocenjeval Pahor. Podobno je menila tudi hrvaška predsednika Grabar-Kitarovićeva. Območje jugovzhodne Evrope mora biti stalno na dnevnem redu Evropske unije, ne pa zgolj občasno, je dejala. Priti mora do odpiranja novih pogajalskih poglavij in zagona pogajalskega procesa, kar lahko služi kot spodbuda za polno demokratizacijo regije.

Tokratni posebni gost srečanja, nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je opozoril, da vse, kar uspe ali ne uspe v regiji Balkana, vpliva na celotno Evropo. Tudi on se je zavzel za močnejše udejstvovanje Evropske unije v regiji. Mir, stabilizacija regije in gospodarski razvoj balkanskih držav se morajo v EU uvrstiti med prednostne naloge, je menil.