Ameriška vojska poroča, da je raketo razneslo kmalu po izstrelitvi. Do incidenta, ki predstavlja novo kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN je prišlo nekaj ur pred pristankom podpredsednika ZDA Mika Pencea v Seulu kamor je odletel na pogovore o obnašanju Severne Koreje. Bela hiša je sporočila, da so Pencea seznanili z izstrelitvijo in je v stiku s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki je že pred dnevi proti Severni Koreji napotil bojno skupino okrog letalonosilke Carl Vinson.

Severna Koreja je raketni poskus opravila kljub pozivom njene najpomembnejše zaveznice Kitajske, ki ji je takšno obnašanje odsvetovala. Mednarodna javnost je pričakovala, da bo severno-korejski diktator Kim Jong Un v soboto ob praznovanju 105. obletnice rojstva ustanovitelja komunistične države Kim Il Sunga ukazal še kakšen nov jedrski poskus, vendar pa je v soboto potekala le parada na kateri so razkazovali tudi nove rakete.

Po podatkih ameriške vojske to, kar je bilo izstreljeno v nedeljo, ni bila medcelinska raketa, grožnje režima v Pjongjangu z napadom na ZDA pa glede na ponesrečen poskus še nekaj časa ne bodo uresničljive. Severna Koreja je iz iste regije v začetku meseca izstrelila raketo, ki je zmogla okrog 60 kilometrov nakar se je začela nenadzorovano vrteti in je padla v morje.

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA: To se ne sme nadaljevati

Svetovalec za nacionalno varnost ameriškega predsednika, general Herbert Raymond McMaster, je danes potrdil, da kitajsko vodstvo tesno sodeluje z ZDA, da bi rešili jedrsko vprašanje Severne Koreje. Po njegovih besedah obstaja mednarodno strinjanje glede tega, da se sedanje »grozeče obnašanje« Severne Koreje ne more nadaljevati.

»Mislim, da sedaj obstaja mednarodno strinjanje, ki vključuje Kitajce in kitajsko vodstvo, da se sedanje stanje ne more nadaljevati,"« je v pogovoru za ameriško televizijo ABC dejal McMaster, ki se trenutno mudi v Afganistanu.