Lastniki našega največjega naftnega trgovca so dvema nadzornikoma podaljšali mandat, štiri nadzornike pa so zamenjali z novimi. Člana nadzornega sveta v naslednjem mandatu ostajata Igo Gruden iz DUTB in Mladen Kaliterna iz Perspektive, medtem ko bodo Tomaža Kuntariča, Ireno Prijović, Matijo Blažiča in Klemna Ferjančiča zamenjali ljubljanski odvetnik Sergej Goriup, Sašo Berger iz družbe S&T Slovenija, Nada Drobne Popovič iz SDH in Metod Podkrižnik iz Feršpeda. Novi nadzorniki štiriletni mandat nastopijo danes, razen Kaliterna, ki se mu sedanji mandat izteče 15. julija. Na skupščini so delničarji prejeli nasprotne predloge SDH o višjih dividendah in tudi o umiku Tomaža Kuntariča in Aleša Skoka iz nadzornega sveta družbe. Prvega je tako zamenjal Sergej Goriup, drugega pa Metod Podkrižnik, oba sta prestala kadrovsko preverjanje v paradržavnem skladu.

Skoraj 13-odstotnemu lastniku Petrola, finančni skupini J&T, ki ima delnice shranjene pri Československi obchodni banki, v nadzorni svet ni uspelo imenovati svojega predstavnika. Njihov zastopnik Tomaž Čas je za člana nadzornega sveta predlagal projektnega menedžerja v finančni skupini J&T Maria Seleckega, vendar o predlogu na skupščini sploh niso glasovali. Iz omenjene finančne družbe so se po skupščini že odzvali in zapisali, da si kot drugi največji delničar Petrola prizadevajo za tvorno sodelovanje vseh delničarjev. »Vendar hkrati tudi pričakujemo, da bodo pri vodenju družbe oziroma nadzorovanju nad poslovanjem spoštovane uveljavljene dobre prakse korporativnega upravljanja. V nadaljevanju bomo tako uporabili zakonske možnosti, ki so nam kot delničarju na voljo.« Člani nadzornega sveta iz vrst delavcev ostajajo v obstoječi sestavi. Svet delavcev Petrola je namreč že januarja za svoje nadzornike imenoval Zorana Gračnerja, Alena Mihelčiča in Roberta Ravnikarja.

Višje dividende in nakup lastnih delnic

Uprava Petrola je sprva predlagala, da se lanski bilančni dobiček v višini 28,6 milijona evrov za izplačilo dividend nameni 25,4 milijona evrov oziroma 12,35 evra bruto na delnico, medtem ko bi se preostalih 3,4 milijona evrov namenilo za rezerve. A je SDH z nasprotnim predlogom uspelo, da so za dividende delničarji namenili ves lanski dobiček, kar pomeni 14 evrov bruto dividende na delnico. Uprava Petrola in nadzorniki so za lansko poslovanje prejeli razrešnico, letošnje poslovanje pa bo revidirala revizijska hiša Ernst&Young Revizija. Delničarji so upravo Petrola pooblastili za nakup največ 208.630 lastnih delnic.