McCain je po Pahorjevih besedah »eden najbolj poklicanih, da se pogovarjamo o tem, kar se ta hip dogaja ne samo v bilateralnih odnosih, zlasti v okviru skupnega zavezništva zveze Nato, temveč tudi v mednarodni skupnosti«.

McCain je poudaril, da živimo v nemirnih časih, pri čemer je izpostavil napetosti na Bližnjem vzhodu. Omenil je tudi nedavno posredovanje ameriške vojske v Siriji. »Naši odnosi, še posebej v Natu, so pomembnejši kot kadar koli po koncu hladne vojne,« je izpostavil.

Pahorju, slovenskim vojakom in vsem ostalim slovenskim državljanom se je zahvalil za prispevek k skupni obrambi ter izrazil prepričanje, da se lahko s skupnimi prizadevanji uspešno soočimo s številnimi izzivi, kot je radikalni islamski ekstremizem. Poudaril je, da je Pahorju v pogovorih zagotovil močno zavezanost ZDA mirnim rešitvam, ko pride do razlik med sosednjimi državami.

Priprava terena za Trumpov obisk?

Na vprašanje, ali je njegov obisk »priprava terena« za obisk ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je McCain odgovoril, da ne oblikuje načrta Trumpovih obveznosti. »Mu pa bom ob povratku povedal, da če želi priložnost videti eno najlepših držav in ljudi, naj se ustavi v Sloveniji,« je dodal.

Pahor je ob tem izpostavil, da so tako Putina kot Trumpa obvestili, da bosta deležna velikega gostoljubja, če bosta za isto mizo sedla v Sloveniji. »Zdi se nam, da bi to lahko izpeljali v zadovoljstvo obeh in mednarodne skupnosti,« je dejal.

Andraž nad Polzelo je središče ameriško-slovenskega prijateljstva

McCain je izrazil veselje, da je bil povabljen na današnjo slovesnost v Andražu nad Polzelo. »Posadka letala Temne oči je opravila 80 misij med drugo svetovno vojno. Letela je tudi nad Italijo, Francijo in Nemčijo. 19. marca 1944 pa se je odpravila bombardirati nemško tovarno, vendar so Nemci takrat sestrelili bombnik. Pri tem je umrlo osem članov posadke, dva sta preživela,« je spomnil McCain.

Prepričan je tudi, da so družine padlih ameriških vojakov hvaležne za spomenik v Andražu nad Polzelo. Borili so se za svobodo po Evropi in svetu, za katero se ZDA in Slovenija borita še danes, pravi McCain. Ocenjuje tudi, da se ameriško-slovensko prijateljstvo krepi še danes in da se obe državi borita proti agresivnim nacijam, ki si želijo uničiti skupno civilizacijo in spremeniti meje Evrope.

»Slovenija si želi in išče prijatelje po vsem svetu, da bi vse spore rešili po mirni poti. Kot članica EU in Nata se bomo v teh zapletenih časih trudili rešiti vse spore na miren način,« pa je v Andražu povedal Pahor. Če bi se kdaj zgodilo, da bi bila Slovenija napadena, se bomo lahko zanesli na Nato in ZDA, meni Pahor. Dodal je še, da si ne zna predstavljati, da bi kakršna koli sprememba oddaljila EU od ZDA in obratno.