Včeraj je finančna uprava (Furs) odposlala prvi paket informativnih izračunov dohodnine, ki jih pripadniki Slovenske vojske (SV) že »težko pričakujejo«. Na generalštabu SV so nam pojasnili, da so pripadnike, potem ko so ti po odločitvi ustavnega sodišča lani poleti začeli dvigovati privarčevana sredstva s svojih osebnih pokojninskih računov, ustrezno obvestili tudi o načinu obračunavanja prispevkov in davkov. Pripadnikom so tudi priskrbeli podatke o vplivu na socialne transferje posameznika v primeru enkratnega dviga sredstev, a večina tistih, ki so sredstva dvignili, tega ni pričakovala.

»Nisem verjel, da se mi to lahko zgodi. Pričakoval sem nekoliko povišano dohodnino, vendar tega, kar slišim zdaj, da mi bodo naračunali več kot 3000 evrov davka, nisem pričakoval. Tega denarja preprosto nimam, poleg tega bom nemara izgubil še otroške dodatke,« pravi podčastnik SV, ki je v pokojninskem skladu privarčeval dobrih dvajset tisočakov, od katerih jih je julija lani dobil izplačanih slabih sedemnajst. Bolj previden je bil častnik, ki si je, kot nam je povedal, ob dvigu denarja nekaj tega dal na stran, saj je pričakoval, da ga bodo dacarji izdatno obdavčili. »Tako je v naši državi: bolj se trudiš zanjo, bolj te tepe.«

Sindikat bo izpodbijal zakonodajo

V Sindikatu vojakov Slovenije (SVS) napovedujejo pritožbo. Že pred štirimi leti so opozorili na nepravilnosti, lani pa jim je na ustavnem sodišču uspelo tudi dokazati, da je početje Kapitalske družbe (Kad), ki vrsto let pripadnikom SV ni izplačevala privarčevanih sredstev iz sklada, protiustavno. Njihov predsednik Gvido Novak je namreč prepričan, da je »takšna zakonska ureditev, ki dopušča, da se dohodek petnajstih let obdavči tako, kot da bi bil dohodek enega leta, neustavna«. SVS bo zakonodajo po prejetih odločbah na ustreznih sodiščih izpodbijal, prav tako od finančnega ministrstva zahtevajo obdavčenje izplačil iz sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (SODPZ) kot dohodek celotnega vplačevanja v sklad.

V SVS menijo, da bi morali pripadnike, ki so dvignili sredstva iz sklada, obdavčiti z metodo povprečenja. S pomočjo lastnih vzorčnih izračunov so ugotovili, da je razlika med normalnim obdavčenjem in obdavčenjem z metodo povprečenja velika. Gre za razliko v višini okoli tri tisoč evrov pri vojaku in od štiri do šest tisoč evrov pri častniku.

Pogačar: Poklicno zavarovanje je izgubilo namen

Po uspešni pritožbi SVS je privarčevana sredstva v le nekaj mesecih dvignilo 3011 pripadnikov SV, ki jim je Kad v povprečju izplačal po okoli 20.000 evrov oziroma vsem skupaj kar slabih 60 milijonov evrov. A podobno kot menijo v generalštabu – pravijo, da so sredstva, ki jih delodajalec v skladu z zakonodajo vplačuje v SODPZ, prvenstveno namenjena za izplačila poklicne pokojnine – opozarja tudi državni sekretar na ministrstvu za delo Peter Pogačar. »To, da je skoraj polovica vojske raje v enem znesku dvignila privarčevani denar s svojega osebnega pokojninskega računa v skladu obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, kaže na to, da je poklicno zavarovanje zanje izgubilo namen, za katerega se je sploh ustanovilo. Namesto da bi obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje zagotavljalo socialno varnost v času med poklicno in starostno upokojitvijo, se je to očitno sprevrglo v neki odškodninski sklad.«

Sindikalist Novak pripadnikom SV svetuje, naj se po prejemu informativnega izračuna dohodnine pritožijo na finančno upravo ter davek plačajo šele po pol leta. »SVS bo na sodišču zoper odločbe naredil vse za obdavčitev po metodi povprečenja, v primeru uspeha pa bo davek pripadnikom povrnjen«.