V ozadju odstavljanja strokovnega direktorja Pediatrične klinike v Ljubljani Rajka Kende je po naših informacijah zaplet pri zdravljenju, ki je lani pripeljal do otrokove smrti. Kenda naj pri tem zdravljenju sicer ne bi neposredno sodeloval, podrobna analiza dogajanja, ki so jo opravili v bolnišnici, pa naj bi zajela ravnanja več drugih zdravnikov.

Po naših informacijah je analiza pokazala na nedopustne komunikacijske šume med temi zaposlenimi. Ti šumi bi lahko vplivali na izid otrokovega zdravljenja, smo neuradno izvedeli, ni pa tega mogoče z gotovostjo trditi. Med ključnimi predlogi ukrepov, ki so izhajali iz analize, naj bi bilo vzpostavljanje bolj profesionalne komunikacije za večjo varnost bolnikov v prihodnje.

Končna odločitev v Kopačevih rokah

Na ministrstvu za zdravje so nam danes potrdili, da so s smrtjo otroka po zapletu pri zdravljenju seznanjeni. Iz UKC Ljubljana so jih o tem dogodku obvestili lani jeseni, so nam pojasnili. V bolnišnici pa za zdaj o tem molčijo. Tako niso pojasnili, kaj so ugotovili z analizo otrokovega zdravljenja in kaj so storili, da bi zmanjšali možnost za podobne zaplete v prihodnje. Prav tako niso odgovorili na vprašanje, ali so z ugotovitvami seznanili svojce pokojnega otroka.

Nekateri poznavalci dogajanja v UKC Ljubljana, ki ne želijo biti imenovani, ocenjujejo, da gre pri razreševanju Rajka Kende za rezultat dolgotrajnih trenj med različnimi strujami v bolnišnici. Vodstvo naj bi mu sicer očitalo, da je (so)odgovoren za razmere, ki so se pokazale ob neuspešnem zdravljenju otroka.

Iz največje slovenske bolnišnice so za zdaj sporočili le, da je njihov generalni direktor Andraž Kopač predlog za Kendovo razrešitev izdal, potem ko mu je to predlagala strokovna direktorica Marija Pfeifer. Kenda ima na voljo 15 dni, da se izreče o razrešitvi. Kaj več bodo pojasnili, ko bo postopek končan, pravijo v UKC Ljubljana, končna odločitev pa je v rokah Kopača.

Kenda očitkov v predlogu za razrešitev danes ni želel komentirati. Minuli konec tedna je v izjavi za časnik Delo ocenil, da so v njem našli grešnega kozla za dogajanje v celi kardiovaskularni kirurgiji in da so ga nekateri kolegi želeli očrniti. Kenda je takrat pojasnil še, da ne bo prevzemal odgovornosti za zaplete, nastale zaradi dejanj posameznikov, ni pa spregovoril o konkretnih očitkih vodstva.

Starši bolnih otrok so zaskrbljeni

Svojci bolnih otrok, ki jih dogajanje v UKC Ljubljana spravlja v stisko, so se pred dnevi že obrnili na ljubljansko zastopnico pacientovih pravic Dušo Hlade Zore. »Skrbi jih, da ne vedo dovolj. Pričakujejo več pojasnil o tem, kaj se dogaja. Razumem, da v bolnišnici vsega ne morejo povedati, a lahko bi sporočili vsaj, kako stvari rešujejo. Če bolnišnica o nečem vztrajno molči, to starše tamkajšnjih pacientov močno razburi.« Dosledno pa morajo bolnišnice z ugotovitvami o zapletih pri zdravljenju seznaniti bolnike oziroma njihove svojce, je še poudarila Hlade-Zoretova.