Britanska premierka Theresa May očitno »vidi« Veliko Britanijo povsem drugače kot skoraj vsi drugi. Nič v novejši zgodovini je ni tako razdružilo kot brexit, tako znotraj njenih štirih delov kot med njimi, Mayeva pa je danes ravno na Škotskem, kjer bo parlament jutri glasoval o drugem referendumu o osamosvojitvi in ga zagotovo odobril, trdila, da bo zaradi brexita Združeno kraljestvo še bolj združeno.

Spet o bolj globalni Britaniji

Britanski odhod iz EU je po besedah britanske premierke, ki bo jutri popoldne pritisnila brexitski gumb oziroma sprožila petdeseti člen lizbonske pogodbe, priložnost za okrepitev vezi med njenimi štirimi deli, od katerih sta dva, Anglija in Wales, večinsko glasovala za brexit, dva, Škotska in Severna Irska, pa večinsko proti. Govor škotskim državnim uradnikom, ki ga je imela pred srečanjem s škotsko kolegico, je posladkala s frazami o »veliki uniji britanskih narodov, ki je neustavljiva sila, kadar deluje skupaj«, in o tem, da odhod iz EU ne pomeni, da se Britanija umika iz sveta, ampak ravno nasprotno: graditev novega partnerstva z Evropo in graditev bolj globalne Britanije. Po desetminutnem govoru, v katerem ni niti omenila napovedi drugega referenduma o škotski neodvisnosti, ni želela odgovarjati na vprašanja. Pred popoldanskim enournim srečanjem s škotsko kolegico v hotelu v Glasgowu je trdila, da se ne bosta pogovarjali o referendumu. Pred začetkom pogovorov za zaprtimi vrati sta s precej prisiljenima nasmehoma in brez besed pozirali sedmi sili. Po pogovorih ju nismo več videli skupaj. Sturgeonova je dejala, da je bila razočarana nad pogovori, ki so bili sicer prisrčni, ker ni Mayeva niti malo popustila glede zahteve škotske vlade o ločeni brexitski kupčiji za Škotsko. Dejala je tudi, da ji je Mayeva izrazila pričakovanje, da bodo bodoči odnosi Britanije z EU jasni v naslednjih 18 do 24 mesecih. »Odvrnila sem ji, da za Škote želim, da se dobro informirani odločijo, ko bodo brexitski pogoji jasni. Ker je danes potrdila, da se bo to zgodilo med jesenjo prihodnje leto in pomladjo 2019, je potrdila moje stališče, da je to pravi časovni okvir (za referendum),« je dejala Sturgeonova.

Mayeva ne dovoli referenduma pred odhodom iz EU

Sturgeonova bi torej rada drugi referendum o škotski neodvisnosti razpisala, ko bodo brexitska pogajanja v končnici in bo bolj ali manj jasno, kako trd izstop iz EU se obeta oziroma kako veliko bo to samopoškodovanje Britanije in kaj bo prinesel njenim posamičnim delom. Sturgeonova želi, da bi Škoti še pred odhodom Britanije iz EU na referendumu odločali med »trdim brexitom in neodvisno Škotsko«. Škotska vlada je kritična tudi do, po njenem, pomanjkljivega brexitskega posvetovanja vlade v Londonu z vladami na Škotskem, Severnem Irskem in v Walesu. Mayeva trdi, da so bila ta posvetovanja znatna. Ni pa pripravljena odobriti novega referenduma na Škotskem. Dejala je, da »zdaj ni pravi čas za referendum o neodvisnosti«, ni pa izključila možnosti, da ga bo odobrila po zaključku brexitskega procesa.