Ljubljanski tatovi si izmišljajo vedno nove modus operandi, kako si olajšati pot do denarnic svojih žrtev. En izmed njih je tudi ta, da pred stanovanjskim blokom najprej oprezajo, iz katerega nabiralnika žrtev jemlje pošto in tako izvejo njen priimek. Nato poiščejo njeno stanovanje v bloku in se lotijo tatvine. Prvi na domofonu pozvoni in pozove žrtev, da jo čaka paket, ki ga mora prevzeti pred vhodom bloka. Drugi je ta čas skrit v bližini žrtvenega stanovanja in čaka, da bo žrtev, ki je doma sama, zapustila stanovanje. Ker stanovalci v blokih redko zaklepajo svoja stanovanja, ko morajo skočiti le do vhodnih vrat bloka, pajdaša lažnega poštarja tako pričaka odklenjeno stanovanje. Ima tudi ravno dovolj časa, da hitro prebrska stanovanje, preden se žrtev – začudena, ker o poštarju in paketu na vhodu ni bilo ne duha, ne sluha – vrne v svoje stanovanje.

»Na policijski upravi Ljubljana smo že večkrat opozarjali na nove oblike drznih tatvin iz hiš in stanovanj. Opažamo, da storilci izvršitev tatvine prilagajajo in izpolnjujejo do te mere, da dejanje izvršijo čim bolj neopazno. Tatvine s pretvezo, da jih čaka pošta, smo do zdaj zasledili v dveh primerih. Dopuščamo možnost, da je takšnih primerov še več, vendar o njih nismo bili obveščeni oziroma oškodovanci zadev niso prijavili,« nam je eno izmed novih metod tatov potrdila Nataša Pučko z ljubljanske policijske uprave. Policisti zato ponovno opozarjajo, da je treba stanovanje zakleniti prav vedno, tudi če ga zapustimo le za kratek čas.

Lažni serviserji se vračajo

Tatovi in vlomilci se srečanj s svojimi prihodnjimi žrtvami prav nič ne bojijo, temveč jih izkoristijo sebi v prid. Tako se dogaja tudi, da vlomijo v hišo, ko stanovalci v njej spijo. Lani poleti so ob vročinskem valu nekateri izkoristili odprta balkonska vrata ali okna v pritličnih stanovanjih in stanovanja praznili sredi dneva, ali pa ponoči, ko so stanovalci spali.

Prav v zadnjem tednu so ljubljanski policisti ponovno zabeležili dve tatvini lažnih serviserjev, ki žrtve zvabijo iz hiše, njihovi pajdaši pa med tem smuknejo vanjo in iščejo gotovino in nakit. Tovrstnih primerov je bilo veliko že lani in predlani, prav zadnji teden so se ponovno pojavili.

»Policisti so se ob omenjenih prijavah srečevali s težavo, da so oškodovanci šele čez čas, več ur, ugotovili, da so bili okradeni. Prav tako niso niti tako pozorni na opis oseb, saj z žrtvijo vzpostavijo nek prijazen odnos, vzpostavijo zaupanje. Oškodovanci pa v večini primerov že 'pospravijo' prostor, kjer so delovali storilci, in s tem spremenijo kraj dejanja in uničijo morebitne sledi,« o težavnem preiskovanju tovrstnih tatvin razlaga Pučkova.

Tudi za te primere na policiji svetujejo, da občani hišo vedno zaklenejo za seboj, tudi če gredo le za vogal. Prav tako naj vedno zahtevajo identifikacijsko izkaznico in bodo pozorni na to, s kom imajo opravka, saj bodo le tako lahko policistom ob morebitni kraji lahko posredovali koristne podatke.