Poslanci državnega zbora so potrdili štiri nove ustavne sodnike. Kar 76 glasov poslancev je dobil upokojeni profesor z ljubljanske pravne fakultete Marijan Pavčnik, glas manj profesor na ljubljanski pravni fakulteti Matej Accetto. Profesorja na mariborski pravni fakulteti Rajka Kneza je podprlo 71 poslancev, dvojnega doktorja z univerz Harvard in Oxford Klemna Jakliča pa 57.

Potem ko so poslanci SDS v torek soglasno podprli vladni predlog fiskalnega sveta, je bilo jasno, da bo državni zbor potrdil tudi vse štiri kandidate za ustavne sodnike. Postavljalo se je zgolj vprašanje, koliko glasov bo dobil posamezni kandidat oziroma ali bo Jaklič, ki je bil favorit SDS, del koalicije pa nad njegovo kandidaturo ni bil navdušen, dobil (precej) manj glasov kot preostali trije kandidati ali pa ga bodo v strahu pred Janševimi očitki koalicijski poslanci še bolj goreče podprli. Da Jaklič glasov njihovih poslancev na tajnem glasovanju ne bo dobil, niso skrivali v opozicijski Združeni levici, takšno napoved pa je bilo neuradno mogoče slišati tudi v koalicijski SD. V DeSUS so sicer poudarjali, da so se v poslanski skupini dogovorili za podporo Jakliču, a so hkrati dopuščali možnost, da se bo kdo od njihovih poslancev »v tišini glasovalne kabine premislil«.

Glede na rezultat glasovanja – proti Jakliču je bilo namreč 27 poslancev – bi lahko sklepali, da ga poleg nekaterih poslancev DeSUS ni obkrožilo tudi nekaj poslancev SMC.

Krivic: Zadnja priložnost, da rešite ugled in usodo svojih strank

»Danes imate morda zadnjo priložnost, da z glasovanjem po svoji vesti in po zdravi pameti rešite ne le ugled ustavnega sodišča pred njegovim razvrednotenjem, ampak tudi ugled in usodo svojih strank na naslednjih volitvah,« je poslance koalicijskih strank k neizvolitvi Klemna Jakliča pisno pozval nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic. Ob tem je dodal, da bo glasovanje sicer tajno, toda iz končnega izida ne bo težko ugotoviti, komu od štirih kandidatov so prav poslanci vladnih strank omogočili izvolitev. In ali so s tem potrdili sume o nedostojnem političnem barantanju pri usodnem vprašanju o bodočih ustavnih sodnikih. »Do vašega glasovanja je morda še devet ur – njegove posledice pa bomo občutili naslednjih devet let,« je bil oster Krivic, ki pa mu velik del koalicije ni prisluhnil.

Parlamentarna razprava o kandidatih za ustavne sodnike je bila kratka: oglasili so se le poslanci Združene levice in nekateri nepovezani poslanci, stališče največje opozicijske stranke SDS pa je predstavil Franc Breznik. Poslanci koalicije so pri tej točki molčali.

V ZL so bili enotni: tokratno izbiro novih ustavnih sodnikov so zaznamovali škandalozni vezani posli med SDS in SMC, posrednik pa je bil predsednik republike Borut Pahor. Kot osebnostno popolnoma neprimernega kandidata za ustavnega sodnika so v ZL ocenili Jakliča. Po njihovem prepričanju je dvojnemu doktorju prava »za pravice in svoboščine mar izključno v primerih, ko se te nanašajo na Janeza Janšo, v sodstvu pa vidi le zaroto zoper prvaka opozicije«. Tudi strokovna primernost Jakliča ni na tako visoki ravni, kot se skuša prikazati, so prepričani v ZL. »Če s seznama preteklih objav in del črtamo vsa mnenja beneške komisije, ki predstavljajo približno 80 odstotkov njegove literature, ter dela, ki se nanašajo na zaščito gospoda Janše, namreč ostane bore malo. Relevantnih objav je manj kot neprimernih in nespodobnih komentarjev v Jakličevem profilu na twitterju,« je poudaril Matej T. Vatovec.

Breznik o premiku iz tranzicijske pubertete

Jakliču je odločno stopil v bran Franc Breznik in poudaril, da bodo poslanci SDS vse štiri kandidate za ustavne sodnike z veseljem podprli. »Gre za konsenz in ne za politično trgovino. Gre za majhen premik iz tranzicijske pubertete, da svoje najboljše ljudi začnemo postavljati na najvišje položaje v državi. Gre za sporočilo Slovenije, da klemne jakliče, ki jih je še na stotine na tujih univerzah, v tujih multinacionalkah, ki so prišli na najvišje položaje v tujini, za njihovo garanje, dokazovanje in trdo delo čakajo primerna delovna mesta tudi v Sloveniji,« je poudaril Breznik.

»Trudil se bom, da se s svojim delom na ustavnem sodišču ljudem ne bom izneveril,« je po prisegi napovedal Matej Accetto. »Pravniki smo pri svojem odločanju velikokrat ljudje s slabo vestjo, ker ne vemo natančno, ali smo pravilno odločili ali ne. Instančnost sojenja to do določene mere mehča, a ko pride do zadnje instance, potem to breme zelo zareže. Z obljubo sem prevzel to breme,« je poudaril Rajko Knez. Marijan Pavčnik je po izvolitvi citiral misel, ki jo je v Petih minutah filozofije prava izrekel Gustav Radbruch. »Ne, ne, ne smemo reči: vse, kar koristi ljudstvu, je pravo, temveč je treba reči ravno obrnjeno: samo to, kar je pravo, koristi ljudstvu.« Klemen Jaklič pa se je zahvalil ljudem, poslancem, predsedniku republike in na koncu domovini Sloveniji.