Soba 139 mariborskega okrožnega sodišča je bila premajhna za vse novinarke in novinarje, ki so prišli poročat o razpisani pravdi, za dodatno gnečo pa sta poskrbela še varnostnika. Razlog medijskega navala in poostrenih varnostnih ukrepov je bil razvpiti nekdanji zapornik Stephen Casiraghi, ki je od četrtka – na podlagi sklepa vrhovnega sodišča – spet svoboden.

Prve dni na prostosti je preživel na več koncih Slovenije, dve noči naj bi med drugim prespal v Ljutomeru, je razkril pred začetkom glavne obravnave. V Maribor se je pripeljal z vlakom, nanj naj bi vstopil v Mekotnjaku, v kraju ob vznožju jeruzalemsko-ormoških goric.

Tokrat na sodišče ni prišel gol

Casiraghi je vajen sodnih obravnav, v preteklosti je bil obsojen kdo ve kolikokrat, nazadnje septembra lani zaradi groženj pazniku. Kljub temu je bil današnji narok zanj nekaj posebnega. Na glavno obravnavo ga niso (prisilno) privedli iz zaporne celice, kot je to bilo običajno v minulem desetletju, temveč je smel prostovoljno prikorakati skozi glavni vhod sodne palače. Zato se je tokrat odpovedal zanj značilnim ekscentričnim nastopom, ko se je sojenj udeleževal gol ali kvečjemu odet v rjuho ali brisačo.

V obravnavanem civilnem sporu je Casiraghi tožnik. Lani je vložil tožbo zoper Republiko Slovenijo. Terja 150.000 evrov odškodnine, ker so ga varnostniki mariborskih zaporov 25. septembra 2011 obvladali in vklenili. Po njegovem prepričanju je bil varnostni poseg prekomeren in nezakonit, med njim pa naj bi utrpel tudi telesne poškodbe.

»Ravnal sem v skladu s pooblastili in sem uporabil najmilejša možna prisilna sredstva, Casiraghi pa se mi je vseskozi upiral,« je razložil pravosodni policist, ki je moral obravnavanega dne obvladati agresivnega in izjemno problematičnega zapornika.

V roki je imel britvico

Pred incidentom naj bi ga Casiraghi vseskozi žalil. Ker se ni hotel umiriti in upoštevati navodil, je vstopil v zaporno celico 33 A, v kateri je bil obsojenec zaprt sam. Paznik ga je opozoril, naj skozi okno ne hrani golobov na dvorišču zapora, ker da je bilo ravnokar očiščeno. Casiraghi pa je nato stopil proti njemu in ga napadel. V roki je držal britvico. Med kasnejšim pregledom celice so pravosodni policisti odkrili še eno britvico in palico. »Zaradi načina napada name sem najprej izvedel strokovni prijem in blokado, nato sem ga udaril v predel trebuha,« je incident opisal uniformiranec.

Casiraghi je kakopak trdil nasprotno in vztrajal, da je bil paznik do njega neupravičeno nasilen, in je predsedujočemu sodniku Janezu Žirovniku potožil nad razmerami v slovenskih zaporih. »Če bi tam bilo vse tako, kot bi moralo biti, ne bi bilo nikoli treba uporabiti prisilnih sredstev, še paznikov ne bi potrebovali,« mu je odgovoril Žirovnik, ki bo sodbo izdal pisno.

Kot smo poročali prejšnji teden, je Casiraghi smel predčasno zapustiti zapor zaradi zakonodajnega spodrsljaja. Vrhovno sodišče je pritrdilo argumentom zagovornika Tomaža Toldija, ki je nižjim sodiščem očital, da so napačno združevala izrečene kazni. Na Dobu je doslej prestajal enotno kazen v višini 22 let in 11 mesecev, ki se naj bi po prvotnih izračunih iztekla šele avgusta 2019. Oseminštiridesetletni Ljubljančan bo v prihodnosti še zaposloval slovenska sodišča. Po naših neuradnih informacijah je namreč še v petih kazenskih in predkazenskih postopkih.