Ali bodo zdravniki naslednji ponedeljek stavkali ali pa bodo prej dosegli dogovor, po včerajšnjem nadaljevanju pogajanj med vladno stranjo in sindikatom Fides še ni jasno. Na obeh straneh so za zdaj redkobesedni, kaže pa, da je veliko odvisno od tega, kako proste roke pri pogajanjih bo imela ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. O tem bo vlada odločala v četrtek.

»Nikomur ni v interesu, da bi prišlo do stavke«

»Na obeh straneh se trudimo. Nikomur ni v interesu, da bi prišlo do stavke. To bi bilo slabo za paciente in ves sistem,« je dejala Kolar-Celarčeva. Pogajanja bodo nadaljevali v četrtek, je napovedal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin, v kolikšni meri so zadovoljni z dosedanjimi pogovori o prihodnjem položaju zdravnikov, pa včeraj ni razkril.

Tudi Kolar-Celarčeva o dosedanji vsebini pogajanj ni želela govoriti. Pred četrtkovim nadaljevanjem naj bi se vlada sicer izrekala o dodatnih izhodiščih za svoje pogajalce. Že včeraj je vlada dopolnjevala izhodišča za pogajanje s Fidesom, kar bi vplivalo na vrednotenje delovnega mesta specializanta in višjega zdravnika specialista. Niso pa spreminjali izhodišč glede tarifnega dela kolektivne pogodbe, ki bo urejala bodoči položaj in plačilo zdravnikov.

Bolnike bi obveščali v prihodnjih dneh

V bolnišnicah za zdaj še čakajo na jasnejše informacije, ali bodo zdravniki res stavkali. V UKC Ljubljana pacientov, ki so naročeni 6. marca, tako še niso obveščali o možnosti, da bi bil njihov pregled lahko prestavljen. »Pogajalski strani imata še nekaj časa za zbližanje stališč,« so spomnili. V vsakem primeru pa bi tudi ob morebitni stavki kot običajno zdravili vse mlajše od 18 let, starejše od 65 let, nosečnice, vse nujne paciente, ljudi s sumom na rakavo obolenje in druge, ki bi jih lahko ogrozilo odlaganje diagnostike in zdravljenja.

Pacienti največje slovenske bolnišnice, ki jih 6. marca čakajo redni ambulantni pregledi (stopnja nujnosti na napotnici) in ne sodijo med omenjene izjeme, pa bodo v primeru stavke prejeli obvestilo o nadomestnem terminu. Za podrobnejše informacije se lahko obrnejo na oddelek oziroma kliniko, kjer so naročeni, so sporočili iz UKC Ljubljana. Tudi v celjski splošni bolnišnici bodo paciente po potrebi začeli obveščati v drugi polovici tedna, če bo verjetnost stavke takrat večja.

Če dogovora ne bo, nameravajo zdravniki v prvem tednu stavkati en dan (6. marca), v drugem tednu dva dni, v tretjem tednu spomladanske stavke tri dni in četrti teden do preklica. V nasprotju s stavko novembra lani, ko so svoje delo omejili na 40 ur na teden, bi tokrat med stavko zdravili le nujne bolnike, otroke, starejše in druge, ki jih posebej ščiti zakonodaja.