Meritve onesnaženosti zraka z delci PM10, izvedene med letoma 2006 in 2016, so pokazale, da se je v Ljubljani kakovost zraka v večini mesecev izboljšala, je povedala Nataša Jazbinšek Seršen. Presežne količine delcev v zraku ostajajo v januarju in decembru, kar po besedah vodje oddelka za varstvo okolja kaže na to, da so krivec za onesnaženje predvsem individualna kurišča.

»Z dosedanjimi ukrepi bomo nadaljevali, a zraka sami ne moremo več bistveno izboljšati. Zdaj je na posameznikih, da za okolje poskrbijo z uporabo ekološko sprejemljivih peči,« je dejala Jazbinšek Seršenova.

Ljubljana ima za kakovosten zrak zaradi nižinske in kotlinske lege ter posledično prisotnosti temperaturne inverzije po mnenju Jazbinšek Seršenove izredno slabe pogoje. Da je bila kakovost zraka v ljubljanski kotlini zaradi naštetega od nekdaj problem, meni tudi ljubljanski župan Zoran Janković.

Na enem od štirih merilnih mest, prometni postaji Ljubljana Center, ki leži na križišču Vošnjakove ulice in Tivolske ceste, eni od prometno bolj obremenjenih lokacij, povprečna letna vrednost delcev PM10 sicer že tretje leto zapored ni presegla dovoljene vrednosti, so še pojasnili v Mestni občini Ljubljana (Mol).