Brexit bo krasna stvar, Evropsko unijo bodo zapustile še druge države in vseeno mi je, ali sploh obstane. To je bilo sporočilo, ki ga je Evropski uniji v intervjujih za evropske časnike le nekaj dni pred zaprisego poslal novi ameriški predsednik Donald Trump. Danes bodo najvišji predstavniki EU v Bruslju iz druge roke – od ameriškega podpredsednika Mika Pencea – prvič v živo slišali, ali je to resnični pogled Bele hiše na evropsko povezavo 28 držav.

Ostre besede z obeh strani

Pence, pa tudi ameriška obrambni in zunanji minister so v preteklih dneh v Nemčiji razlagali, da Nato ni »zastarel«, kot je v istih intervjujih trdil Trump, in da trdno zavezništvo s staro celino za ZDA ostaja strateškega pomena. Vendar, kot je z izraženo žalostjo opazil francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault, Pence v govoru na varnostni konferenci v Münchnu ni niti enkrat z besedo omenil Evropske unije. Tako je ostalo v zraku vprašanje, ali vidi ameriška vlada zavezništvo s staro celino le v vojaško-varnostnem vidiku ali pa to velja tudi za njeno politično-gospodarsko povezavo. Trump je EU denimo že žugal z uvedbo tarif za avtomobilsko industrijo, Ted Malloch, ki se ga je omenjalo kot verjetnega Trumpovega veleposlanika pri EU, pa je javno dejal, da bi stavil na padec evra, ki da lahko »propade v 18 mesecih«.

Vse to ni ostalo brez odgovora na drugi strani luže, nasprotno. Predsednik evropskega sveta Donald Tusk, ki se bo tako kot predsednik komisije Jean-Claude Juncker danes v Bruslju srečal s Penceom, je v pismu voditeljem držav članic EU pred vrhom na Malti v začetku februarja novo ameriško vlado uvrstil med grožnje, ki pretijo Evropski uniji. Voditelji največjih političnih skupin v evropskem parlamentu pa so v pismu pozvali evropsko komisijo in svet, naj ne izda soglasja za veleposlaniški položaj Mallocha, če ga bo Trump nanj imenoval.

Ogromno vsebinskih razhajanj

Trumpova vlada in EU se tudi vsebinsko razhajata glede mnogih aktualnih globalnih vprašanj. Evropska unija je že nekajkrat – nazadnje v preteklih dneh – potrdila zavezanost jedrskemu sporazumu z Iranom, katerega sopodpisnica je, in težko je spregledati, da to – podobno kot Kitajska in Rusija – počne predvsem kot odgovor na Trumpovo stališče, da gre za »katastrofalen sporazum«. EU je tudi zavezana pariškemu podnebnemu dogovoru, želela bi trgovinski sporazum TTIP, ki ga Trump zavrača, podpira načelo dveh držav v reševanju palestinsko-izraelskega vprašanja in tako naprej. Ogromno izzivov torej, pa četudi Pence danes Evropski uniji nameni bolj blagohotne tone, kot je to med volilno kampanjo in tudi po volilni zmagi počel Trump.