Nicotiana se je imenovala policijska akcija, ki so jo pripadniki hrvaškega urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) in policisti v četrtek zjutraj sklenili z aretacijami. Prijeli so šest hrvaških državljanov, starih med 29 in 50 let. Med njimi je tudi policist. Utemeljeno jih sumijo, da so zagrešili kazniva dejanja zločinskega združevanja, sprejemanja in ponujanja podkupnin, zlorabe položaja in pooblastil, izogibanja carinskemu nadzoru ter nedovoljene trgovine.

Uskok je že nekaj časa spremljal delovanje kriminalne združbe in je skrivoma prisluškoval telefonskim pogovorom njenih članov. Tobak je združba kupovala v Bolgariji, domislila pa se je inovativne tihotapske poti. Na Hrvaško ga namreč ni vozila po najkrajši poti, skozi Srbijo, temveč so izkoristili prosti prometni tok skozi države EU. V Sloveniji so tobak začasno skladiščili na več lokacijah, nato so ga v najmanj osmih transportih prepeljali čez mejni prehod Gruškovje - Macelj. Tam so namreč imeli svojega človeka – Ivana Merkaša.

Osumljeni policist je bil v stalnem stiku s tihotapci, je poročal Jutarnji list. Sporočal jim je, kdaj bo v službi in kako naj se izognejo kontrolam. Tako jim je uspelo čez mejo pretihotapiti kar 19 ton tobaka. Kolikšno plačilo je dobil Merkaš za svojo pomoč, ni znano. V Uskoku dopuščajo možnost, da je s kriminalci sodeloval še kakšen uniformiranec, zato preiskava še ni končana.

Slovenci novembra prijeli Hrvata z 1,4 tone tobaka

Prav tako ni znano, ali je s to kriminalno združbo kakorkoli povezan 24-letni voznik tovornega vozila, ki so ga slovenski policisti 11. novembra zjutraj ustavili v Moškanjcih. Med pregledom so ugotovili, da je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja in da je skupna masa vozila znašala 400 kilogramov več od največje dovoljene mase vozila. V vozilu je namreč prevažal kar 1,4 tone posušenih tobačnih listov.

Hrvaški kriminalisti so v četrtkovih hišnih preiskavah na severozahodu Hrvaške odkrili več skrivnih skladišč, v katerih je združba hranila iz Slovenije pretihotapljeni tobak. Tam so ga rezali in pakirali, nato pa preprodajali v več hrvaških županijah in v Zagrebu. S prodajo na črnem trgu so od septembra zaslužili najmanj 115.000 evrov, z nezakonitim uvozom pa so hrvaški proračun oškodovali za najmanj 1,4 milijona evrov, so sporočili iz Uskoka.

Hrvaški mediji pa poročajo o tem, da pretihotapljeni tobak, narezan ali pa še v listih, običajno konča na tržnicah in nedeljskih sejmiščih po vsej državi. Trgovci bojda hodijo med množico ljudi in šepetajo »tobak, tobak«, nato pa stranke pospremijo do manjših skladišč, kjer potem sklenejo posel. Hrvati so to trgovino odkrili in zdaj se pogosto dogaja, da njihovi carinski inšpektorji igrajo kupce in tako hitro razkrinkajo preprodajalce.

Nova tihotapska pot

Novo pa je spoznanje, da poteka nezakoniti tranzit tobaka in tobačnih izdelkov v Hrvaško tudi skozi Slovenijo. Ameriška revizijska hiša KPMG, ki že več let preučuje nezakoniti trg s tobačnimi izdelki v EU (Project Sun), je ocenila, da večina nezakonito uvoženih tobačnih izdelkov k nam prihaja iz Bosne in Hercegovine in Srbije. Lani je ta čezmejni promet upadel za polovico, predvsem zaradi poostrenega mejnega nadzora, ki je bil posledica migrantske krize. Najbrž so tudi zato hrvaški tihotapci začeli iskati alternativne transportne poti in nove nakupne trge za tobak.

Kot smo v Dnevniku poročali novembra, smo v Sloveniji lani pokadili 250 milijonov pretihotapljenih cigaret, zaradi česar je bil lanski slovenski proračun oškodovan za več kot 34 milijonov evrov nepobranih trošarin. Večina v Sloveniji preprodanih pretihotapljenih cigaret izvira iz BiH in Srbije, kjer je mogoče škatlico priznanih proizvajalcev na zakonitem trgu kupiti že za manj kot dva evra. Podatkov o tem, kdo so tipični odjemalci in kdo preprodajalci nezakonito uvoženih cigaret, nimata ne Furs ne KPMG.