Po štirih letih in pol se na mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije končuje sojenje generalu Ratku Mladiću, za zločine, storjene v Bosni in Hercegovini. Tožilstvo, ki je dokazni postopek končalo februarja 2014, bo danes končalo tridnevno sklepno izjavo, v kateri ugotavlja, da je sodišču podalo dovolj verodostojnih dokazov, da je bil Mladić osrednja osebnost zločina, v katerem so sile bosanskih Srbov pobile več tisoč Bošnjakov v Srebrenici julija 1995, in nikakor ne »marginalna figura«, kot pravijo njegovi odvetniki.

Ni kriv, ker ni vedel

Tožilec Alan Tieger je spomnil, kako je Mladić pred televizijskimi kamerami po prihodu v Srebrenico dejal, »da je napočil čas maščevanja Turkom«, v naslednjih dneh, od 11. julija 1995 naprej, pa so sile bosanskih Srbov v tej bošnjaški enklavi pobile več kot 8000 Bošnjakov. Dejal je, da je bil Mladić tisti, ki je pripravil načrt, cilj katerega je bila radikalna sprememba demografske podobe BiH, ki so jo hoteli doseči bosanski Srbi, in da je imel Mladić izključno poveljstvo v vojski Republike Srbske ter da ni nikomur odgovarjal .

»To, kar se je dogajalo, ni bil nepričakovan učinek vojaškega delovanja. Etnično čiščenje ni bilo posledica vojaške dejavnosti, temveč njen cilj. Množični poboji v več občinah v BiH in Sarajevu ter Srebrenici in zajetje talcev so bili zločinska dejanja s ciljem vzpostavitve srbske države na velikih delih ozemlja BiH s čim manj sovražniki,« je dejal Tieger.

Tožilstvo meni, da je tudi dovolj pisnih dokazov in izjav prič, ki zanikajo trditve obrambe, da general Mladić ni mogel vedeti za zločine in da so zločine storile paravojaške skupine, ki niso bile pod poveljstvom Vojske Republike Srbske. Trditve obrambe, da v Srebrenici ni bilo ubitih 8000 Bošnjakov, ampak »samo« 2200, in da je bil Mladić »mlad in neizkušen častnik«, je tožilstvo ocenilo kot »smešno« in poskus zavajanja ter minimiziranja krivde.

Šešelj bi ga rešil

Vojislav Šešelj, ki ga je haaško sodišče letos presenetljivo oprostilo vseh obtožb, je v Beogradu sojenje komentiral z besedami, da je »zamočila« Mladićeva obramba. »Če bi ga jaz branil, se sojenje danes sploh še ne bi začelo,« je dejal. Prijatelj sodišča, član obrambe, odvetnik Branislav Tapušković pa je dejal, da bo sodišče zelo verjetno razglasilo Mladića za krivega in ga obsodilo, na kar bo odločilno vplivalo dejstvo, da so na sodišču v Haagu doslej za ista kazniva dejanja obsodili vrsto njemu podrejenih častnikov. Obramba bo svojo sklepno besedo podala 9., 12. in 13. decembra, 15. decembra pa bosta imela tožilstvo in obramba možnost odgovora na navedbe nasprotne strani. Mladić, ki se je šestnajst let skrival po Srbiji in so ga nato leta 2011 prijeli v vasi Lazarevo, kjer živijo njegovi sorodniki, zanika vse obtožbe, ki ga v enajstih točkah bremenijo genocida, zločinov proti človečnosti in vojnih zločinov med vojno v BiH, med katero je med letoma 1992 in 1995 umrlo več kot 100.000 ljudi, 2,2 milijona ljudi pa je bilo prisiljenih zapustiti domove.