Medetaža v stavbi Vila Urbana na Poljanskem nasipu ne bo več dolgo prazna, saj je Kranjski stavbni družbi, ki je v lasti poslovneža Jožeta Anderliča, vendarle uspelo pridobiti uporabno dovoljenje za poslovne prostore v tej etaži. To pomeni, da bodo družbi Hofer in DM ter javni zavod Lekarna Ljubljana lahko začeli urejati svoje nove poslovalnice v medetaži.

Kritike o veliki poslovni škodi

Iz Kranjske stavbne družbe so sporočili, da so »investitorji zadovoljni, saj gre za zmago nad podsistemi, ki so delovali v nasprotju s pravom in v lastnih, njim znanih interesih«. Zatrdili so, da je njim kot tudi Hoferju, Lekarni Ljubljana in DM zavlačevanje z izdajo uporabnega dovoljenja povzročilo veliko poslovno škodo, saj jim je bil onemogočen zaključek projekta oziroma izvajanje njihove dejavnosti.

V družbi Hofer so dejali, da sicer razpolagajo s približnim izračunom stroškov, ki so nastali zaradi zamika odprtja poslovalnice, vendar pa se za zdaj niso odločili za izterjavo povračila teh stroškov. Kdaj predvidoma bodo odprli poslovalnico v Vili Urbana, v Hoferju še niso mogli napovedati. Dejali so le, da morajo najprej končati gradbena dela.

V Lekarni Ljubljana so optimistični, da bodo poslovalnico lahko odprli konec tega meseca oziroma v začetku prihodnjega leta. »Odpreti jo nameravamo takoj, ko prostore očistimo in uredimo, napolnimo z izdelki in potrebnim drobnim inventarjem,« so zagotovili v Lekarni Ljubljana, kjer niso dajali konkretnih napovedi o morebitnih odškodninskih zahtevkih. Dejali so le, da bodo glede tega ravnali skladno s pogodbo in določili obligacijskega zakonika.

Ministrstvo odločilo popolnoma drugače

Postopek pridobivanja uporabnega dovoljenja za uporabo lokalov v medetaži Vile Urbana se je sicer vlekel vse od novembra 2014, ko je Anderličeva družba KIDReal (sedaj je pripojena Anderličevi Kranjski stavbni družbi) skupaj z Lekarno Ljubljana in Hoferjem na upravno enoto vložila zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja. Upravna enota je marca lani vlogo zavrnila s pojasnilom, da gradnja ni bila izvedena z veljavnim gradbenim dovoljenjem. Investitorji so se na to odločitev pritožili ministrstvu za okolje in prostor, ki je odločbo upravne enote odpravilo in ji naročilo, naj ponovno presodi. To je tudi storila letos v začetku leta, a je vztrajala pri svoji prvotni odločitvi.

Investitorji so se ponovno pritožili na ministrstvo, ki se je odločilo, da o izdaji uporabnega dovoljenja tokrat presodi samo zato, ker upravna enota ni v celoti sledila napotilom iz odločbe okoljskega ministrstva, so nam pojasnili oktobra letos. Ministrstvo je na koncu odločilo, da uporabno dovoljenje kljub dvema negativnima odločbama upravne enote izda.

Pogoji za izdajo niso bili izpolnjeni do oktobra letos

Ministrstvo je upravni enoti očitalo, da je kršila bistvena pravila postopka in da ni pravilno niti popolno ugotovila dejanskega stanja. Na upravni enoti odločitve ministrstva niso želeli komentirati. So pa opozorili, da so investitorji pogoje za pridobitev uporabnega dovoljenja izpolnili šele 19. oktobra letos.

Okoljsko ministrstvo je namreč pred izdajo uporabnega dovoljenja septembra letos še samo opravilo dopolnilni tehnični pregled prostorov v Vili Urbana in od investitorjev zahtevalo dokazila o odpravi na tehničnem pregledu ugotovljenih pomanjkljivosti. Ta dokazila so Kranjska stavbna družba, Hofer in Lekarna Ljubljana ministrstvu posredovali šele 19. oktobra, kar pomeni, da investitorji do tega datuma niso izpolnjevali zahtev za izdajo uporabnega dovoljenja, so v svoj zagovor poudarili na upravni enoti.