Christchurch na južnem otoku države si še ni popolnoma opomogel od uničujočega potresa leta 2011, ko je bilo mesto praktično povsem uničeno, v potresu z magnitudo 6,3 pa je umrlo 185 ljudi. Poročil o tokratnih ranjenih, morebitnih smrtnih žrtvah in materialni škodi še ni.

»Spali smo. Prebudilo nas je premikanje hiše. Dolgo se je tresla, zdelo se je, da se samo stopnjuje,« je za francosko agencijo AFP dejala prebivalka Christchurcha. Po poročanju lokalnega časnika The Herald so potres čutili vse do okoli 300 kilometrov oddaljenega Wellingtona. Novozelandsko ministrstvo za civilno zaščito je izdalo tudi opozorilo pred cunamijem, popotresnim morskim valom, ki bi lahko ogrožal življenja. Vzhodni del južnega otoka so zatem dosegli prvi valovi cunamija, ki niso bili ravno veliki, a je ministrstvo opozorilo, da bi kasneje v naslednjih urah lahko sledili tudi kaki višji in morebiti uničujoči valovi. Prebivalci so se zato pred tem večinoma uspešno umaknili na varno, še navaja AFP.

Nova Zelandija leži na meji avstralske in tihomorske tektonske plošče, v tihomorskem »ognjenem obroču« okoli Tihega oceana, ki je poznano po številnih ognjenikih. Na območju prihaja do trkov celinskih plošč, ki povzročajo pogosto potresno in vulkansko aktivnost. Letno na celotnem območju zabeležijo celo do 15.000 potresov.