So energetske izkaznice, za katere je doslej več kot 35.000 lastnikov nepremičnin plačalo po sto in več evrov, zgolj ničvreden papir? Številni inženirji in celo dve članici posebnega vladnega sveta za učinkovito rabo energije v stavbah ugotavljajo, da komercialni računalniški programi za izdelovanje računskih izkaznic, ki jih na trgu brezplačno ponujajo proizvajalci gradbenih materialov, ne delujejo pravilno. Po besedah ene od članic strokovnega sveta programi »za isto hišo kljub enakim vhodnim podatkom ne dajejo enakih rezultatov, poleg tega ti odstopajo od realne rabe v fazi uporabe«.

Analiza da, verifikacija ne

Čeprav energetska izkaznica predstavlja uradni dokument, ki ga lahko izdela zgolj uradno licencirani neodvisni strokovnjak, za programsko opremo za njihov izračun ministrstvi za infrastrukturo ter za okolje in prostor ne prevzemata odgovornosti. »Na kakšen način, s kakšnimi pripomočki oziroma s kakšno in katero programsko opremo strokovnjaki določajo energetske kazalnike stavb, je v njihovi pristojnosti. Za projekte, elaborate, poročila, izjave..., ki jih strokovnjaki naredijo, prevzemajo polno odgovornost, kot to velja za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje objektov po ostalih bistvenih zahtevah, med katerimi so mehanska odpornost in stabilnost, požarna varnost, higienska in zdravstvena zaščita, zaščita pred hrupom...,« so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Na infrastrukturnem so dodali, da je treba izračun energijskih lastnosti stavb delati skladno z veljavnim pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbi.

Ker sta bili obe instituciji opozorjeni na razlike med programi, pa je okoljsko ministrstvo po javnem naročilu v vrednosti 19.800 evrov (brez DDV) zasebni Gradbeni inštitut ZRMK vendarle pooblastilo, naj analizira na trgu dostopno slovensko programsko opremo.

Primerjava je po pojasnilih ministrstva pokazala, da računalniški programi povsem zadovoljivo in brez omembe vrednih odstopanj določajo toplotne izgube večine stavb, a imajo nekaj več težav z izračunavanjem kazalnikov energetske učinkovitosti za zahtevnejše gradnje, v katerih se ogrevanje prepleta z drugimi strojnimi inštalacijami oziroma sistemi. Odstopanja so po njihovih pojasnilih zakrivili različni vzroki. V nekatere programe recimo ustvarjalci niso vključili vseh dejavnikov, ki vplivajo na energetsko učinkovitost zahtevnejše gradnje. Prav tako vsi programi niso bili zasnovani na enakih izhodiščih. Nekateri vplivni dejavniki pa so premalo dorečeni že v osnovni zakonodaji oziroma tehnični smernici, ki je iz leta 2010 in »seveda ne upošteva zadnjega stanja tehnike, ki se zelo hitro razvija«.

Napake odpravljajo

Infrastrukturno ministrstvo je lastnikom programske opreme ponudilo koordinacijo in strokovno pomoč pri usklajevanju. »Nekateri ponudniki so spremembe že opravili v celoti, nekateri pa izvajajo še zadnje korekcije,« pravijo na okoljskem ministrstvu.

Toda v inženirskih vrstah vztrajajo. »Programska oprema deluje porazno. Če je dovoljeno nekaj izdelati slabo, se bo pač izdelovalo slabo, saj se za malo denarja ne splača pripraviti temeljit izračun,« je poudaril eden od sogovornikov.