Parlamentarna ustavna komisija je včeraj vendarle potrdila predlog besedila, kako pitno vodo zaščititi v ustavi. Zaradi bojazni občin in komunalnih podjetij, da bo država posegla v njihove pristojnosti in porušila dobro delujoč sistem ter izvajanje vodooskrbe centralizirala v lastnih rokah, pa so člani komisije sporni četrti odstavek predlaganega novega 70. a člena nekoliko preoblikovali. Po zadnji različici oskrbo prebivalstva z vodo »zagotavlja država prek samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno«. Prvi trije odstavki ostajajo nespremenjeni in določajo, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva z vodo.

Pomembna bo obrazložitev

»Skrbi občin so z novo dikcijo pomirjene, saj smo pri ustavni komisiji dobili zagotovilo, da jo vsi beremo enako in torej ne bo spremenila sedanjega sistema vodooskrbe prebivalstva,« je po seji povedal Leo Kremžar iz Skupnosti občin Slovenije. »Država je vsekakor odgovorna za zaščito vodnih virov, saj ima edina to moč. A prav je, da vodooskrbo tako kot doslej še naprej izvajajo lokalne skupnosti,« je dodal.

Z novo dikcijo so po besedah predsednika upravnega odbora Zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije Mirana Lovriča zadovoljni tudi v komunalnih podjetjih. Kljub temu z zanimanjem pričakujejo novo obrazložitev, ki jo bo strokovna skupina pod vodstvom nekdanjega ustavnega sodnika Lojzeta Udeta prilagodila spremenjenemu predlogu.

Postopek bi lahko končali do konca leta

»Kaj kdo misli in kako si dopolnitev ustave razlaga, pravzaprav ni važno. Priloga oziroma komentar besedila bo določil, kako bo treba brati novi 70. a člen ustave,« je opozoril Lovrič. V obrazložitvi bo po njegovih besedah med drugim treba poiskati tudi odgovor, ali bo morala peščica zasebnih koncesionarjev, ki zdaj izvajajo vodooskrbo, koncesije vrniti.

Postopek vpisa pravice do pitne vode v ustavo, ki ga mora z dvotretjinsko večino vseh poslancev zdaj podpreti še državni zbor, bi bil po oceni predsednika parlamenta Milana Brgleza lahko končan do konca leta.