Pred skoraj štirimi leti je v nekdanji piceriji na križišču Prečne in Male ulice zaživel edinstveni družinski center. Nova pridobitev za ljubljanske otroke in starše je sprva delovala pod okriljem javnega zavoda Mladi zmaji, leta 2014 pa je ljubljanska mestna občina ustanovila samostojni zavod Mala ulica – Center za otroke in družine. Novost v središču mesta so namreč družine zelo dobro sprejele in cilj je postal vzpostaviti mrežo družinam prijaznih prostorov, kjer bo zavod zagotavljal programe tako za predšolske otroke kot za njihove starše.

»Aktivno preživljanje prostega časa otrok in staršev, delavnice za pomoč staršem pri vzgoji otrok ter delavnice za otroke pripomorejo k višji kakovosti življenja občank in občanov,« se zavedajo na Mestni občini Ljubljana, ki je to upoštevala že pri strategiji razvoja vzgoje in izobraževanja za obdobje 2009–2019.

Ko je začel delovati center Mala ulica, pa se je še povečalo povpraševanje po tovrstni programski ponudbi odločili so se, da bodo v prihodnjih letih širili aktivnosti Male ulice v večje stanovanjske soseske. Do leta 2020 nameravajo odpreti vsaj dva nova družinska centra, za prvega je že znano, da bo v Celovških dvorih. Julija je Mestna občina Ljubljana že dala ponudbo Družbi za upravljanje terjatev bank za odkup prostorov, za katere so v proračunu za leto 2017 predvideli okoli 180.000 evrov.

Javne dnevne sobe tudi v druge občine

Kot naslednje možne lokacije v letnem poročilu zavoda omenjajo še gosto naseljena blokovska naselja Fužine, BS3, Bratovževo ploščad, Dravlje. Želijo bližje k mladim družinam, obenem pa bo njihovo vodilo pri nadaljnjem razvoju družinskih centrov tudi socialna deprivilegiranost mladih in odsotnost dostopnih programov zanje. Še naslednja stopnja zavoda, ki ga vodi pobudnica za njegovo ustanovitev Eva Strmljan Kreslin, pa je pomoč drugim občinam pri vzpostavitvi družinskih centrov in postavitvi programa. Prepričani so namreč, da tudi zunaj Ljubljane obstaja potreba po celovito zasnovanem centru, ki ni odlagalnica otrok niti zgolj igrišče.

»Bistvena naloga družinskega centra je, da deluje kot javna dnevna soba,« potrjujejo izkušnje iz prvega družinskega centra v Sloveniji, ki je na Prečni ulici odprt praktično vse dni v letu. Lani so zabeležili več kot 24.000 obiskov, kar je nekoliko manj v primerjavi z letom prej. Predvidevajo, da je obisk rahlo upadel zaradi bistveno boljšega vremena pa tudi zato, ker je zunanje igrišče dostopno vsem brez vstopnice, ki sicer znaša dva evra na otroka.

V zadnjih letih so se v prestolnici odprli vsaj trije podobni centri, vendar v njih v zavodu Mala ulica ne vidijo konkurence, ampak dobrodošlo obogatitev ponudbe, kot svojo prednost pa poudarjajo nekomercialno naravnanost. V redni ponudbi imajo sicer tudi občasno varstvo otrok za štiri evre na uro, vendar je povpraševanje zelo majhno. »To nas na neki način veseli, saj kaže na to, da starši raje, kot da pustijo otroka v varstvu, z njim v Mali ulici preživijo nekaj skupnega časa,« pravijo.