Rojstnodnevni polet z letalom piper 28 se je za tri mladeniče iz Prekmurja končal tragično. Kmalu po vzletu z bovškega letališča so radarski sistemi drugih pilotov zaznali, da je letalo v težavah. Gorski reševalci so razbitine letala in trupla ponesrečenih po več urah iskanja našli na območju Mrzle doline pod Krasjim vrhom v občini Bovec. Po neuradnih podatkih je pilotiral 32-letni Goran Trajbarič iz okolice Murske Sobote, sopotnika pa sta bila njegova prijatelja Gregor Šömen in leto dni mlajši Denis Kalamar iz Murske Sobote.

Težave zaznali drugi piloti

Fantje so praznovali Kalamarjev rojstni dan. V Bovec so z Brnika prileteli malo pred poldnevom, sopotnika pilota sta se odpravila na kanjoning, ob 17:35 pa so vzleteli nazaj proti Brniku. Signal, ki ga letalo oddaja, ko je v težavah, sta zaznala pilota dveh potniških letal, ki sta sočasno letela nad Posočjem. Prav tako so o signalu slovensko kontrolo zračnega prometa obvestili iz italijanskega centra za obveščanje. »Tega letala nismo imeli na zvezi in na radarski sliki, obvestilo o tem, da bi lahko bilo kaj narobe, smo dobili od italijanskega centra za obveščanje. Tudi pilot potniškega letala Air France je na posebni frekvenci zaznal in javil, da je letalo pod njim v težavah. O tem smo takoj obvestili vse pristojne,« je povedala Katja Tratnik iz Kontrole zračnega prometa.

Leteli so prenizko

Dejan Kavčič iz Aerokluba Bovec, ki upravlja bovško letališče, je potrdil, da je letalo proti Brniku vzletelo iz bovškega letališča. »Najavljalo se je slabo vreme, bili smo pred odločitvijo, da bomo letenje za tisti dan vstavili. Istočasno je skupina treh fantov vzletela. Po našem mnenju je bil tedaj polet še pravočasen, deževje je k nam dejansko prišlo šele pol ure po vzletu,« pripoveduje. Kaj se je dejansko zgodilo, ne ve, dejstvo pa je, da so v trenutku nesreče glede na teren in vremenske razmere leteli prenizko. Ali je temu botrovala tehnična okvara ali zračni žep, še ni jasno. Kmalu po 18. uri so Kavčiča iz kontrole zračnega letenja obvestili o letalu, ki oddaja signal, po katerem ga reševalci lažje najdejo, če se znajde v težavah. »Včasih se zgodi, da pride do napake in kakšno letalo signal oddaja v hangarju. To možnost smo v nekaj minutah izključili. V tem času bi letalo tudi že moralo pristati na Brniku, a ga tja ni bilo,« pojasnjuje. Ko ga je nekaj po 19. uri poklical še lastnik letala, da se to ni vrnilo, je bilo jasno, da je šlo nekaj narobe.

Večurno iskanje

Reševalna akcija je stekla hitro, a reševalci so dolgo tavali v temi. Letalo namreč ni strmoglavilo na poti, ki naj bi jo opravilo. Očitno so fantje zavili proti Tolminu. Reševalci so si pomagali s preleti helikopterjev, razbitine pa so nekaj pred eno uro ponoči našli člani bovške gorske reševalne enote. Na kraju nesreče so še vedno člani gorske reševalne službe, policija, letalski preiskovalec in vse ostale pristojne službe. Na končno poročilo o vzrokih nesreče pa bo potrebno počakati več mesecev.