Dolenjska trojica, ki je unovčevala ponarejene bankovce za sto evrov, je med preiskavo zanikala krivdo, v torek pa so vsi trije priznali, da so zavestno unovčili ali vsaj poskusili unovčiti vsaj sedem ponarejenih bankovcev po sto evrov. Prvoobtoženi 29-letnik iz Žabjaka Roman Hudorovac je prvega ponarejenega stotaka poskusil unovčiti skoraj natanko mesec po tem, ko je prišel iz zapora, v katerem je odslužil štiri leta in šest mesecev zaporne kazni. Stotaka je porinil v roke otroku in ga poslal v trgovino Hofer na Lukovici. Mali deček Benito je iz prodajalne prišel brez blaga in denarja, saj je blagajničarka bankovec preverila, ga zadržala in predala policistom.

Evre uvozil iz Bolgarije

Stekla je preiskava, ki je najprej pokazala, da je podobnih ponarejenih bankovcev še nekaj, vsi pa so bili unovčeni v naslednjih dneh. Na koncu se je izkazalo, da je Hudorovac ponarejene bankovce dobil od Trboveljčana Jožeta Vidergarja, ki naj bi večje število ponarejenih stotakov uvozil iz Bolgarije. Policisti so s pomočjo informacij bolgarskih kolegov opravili preiskavo pri Vidergarju in med drugim na njegovem mobilnem telefonu našli celo fotografije nadrobnosti ponarejenih bankovcev in Vidergarjevo poziranje s šopom ponarejenega denarja. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi Vidergarju, njegovi soprogi in hčerkinem fantu začeli v kratkem soditi v Celju. Zoper Hudorovca, njegovega brata Zorana Jotića in bratovo zunajzakonsko partnerico Danijelo Brajdič pa je ljubljanski okrožni sodnik Srečko Škerbec v torek že razpisal predobravnavni narok in po njihovem priznanju včeraj tudi izrekel sodbo.

Hudorovac bo moral odslužiti enajst mesecev zaporne kazni, Jotić dva meseca manj, Brajdičevi pa v zapor (za osem mesecev) ne bo treba, če tri leta ne bo zakrivila novega kaznivega dejanja. Roman Hudorovac je namreč šest ponarejenih bankovcev izročil 33-letnemu Kočevcu Jotiću in njegovi 28-letni partnerici, ki sta denar unovčila ali poskusila unovčiti.

Skupno obsojena že 24-krat

V sodni preiskavi se je Hudorovac zagovarjal, da je Vidergarju, ki ga je spoznal v zaporu, zgolj prodal avtomobilske dele za 150 evrov, kasneje pa je zagovor popravil in se spomnil, da mu je Vidergar le pripeljal kupca za avtomobilske dele ter da mu je denar v resnici dal neki Nino.

Jotić in Brajdičeva sta v preiskavi trdila, da sta si od Hudorovca le sposodila 2000 evrov za prenovo kopalnice in od njega dobila tri bankovce po petsto evrov in pet stotakov, Hudorovac pa je bil prepričan, da se mu brat s pričanjem zagotovo želi le maščevati za »določeno kaznivo dejanje med letoma 2007 in 2010«.

V torek pri nedolžnosti niso več vztrajali, temveč so vsi trije krivdo priznali. Sodnik Škerbec je pri odmeri kazni sledil predlogu tožilstva in poudaril, da ni našel nobenih olajševalnih okoliščin, zaradi katerih bi jima lahko izrekel nižjo kazen. Kot je poudaril, sta bila Hudorovac in Jotić skupaj obsojena že 24-krat.

Jotić in njegova partnerica bosta morala vrniti 500 evrov premoženjske koristi, stroški sojenja in nagrade odvetnikov pa bodo bremenili proračun. Vsi trije so namreč brez premoženja (z izjemo dveh starih avtomobilov). Hudorovac in Jotić sta v preiskavi povedala, da se občasno ukvarjata s prodajo avtomobilov in železa, sicer pa vsak od obsojenih živi od približno 1000 evrov socialne pomoči na mesec in otroških dodatkov.