Težko je verjeti, da bi ameriškemu predsedniku Baracku Obami v preostalih petih mesecih mandata uspelo zapreti Guantanamo, kot je obljubil. Si pa prizadeva, da bi razvpiti zapor čim bolj izpraznil. Obrambno ministrstvo je tako v ponedeljek sporočilo, da so iz Guantanama v Združene arabske emirate prepeljali še petnajst zapornikov, in sicer dvanajst Jemencev in tri Afganistance. To je sploh najštevilnejša premestitev v času Obame. Pod njim se je število zapornikov zmanjšalo z 242 na sedanjih 61. Za še dvajset od teh je odobrena premestitev, proti sedmim so vložene obtožnice, preostalih 34 pa je po oceni ZDA prenevarnih za izpustitev.

Republikanska kritika

Obama je sicer že dva dni po predsedniški zaprisegi leta 2009 napovedal, da bo Guantanamo zaprl v roku leta dni, rekoč da je razvpiti kompleks postal parola skrajnežev za novačenje rekrutov. Njegova ideja je bila, da bi tiste, ki jim bodo sodili oziroma ki jih ZDA ne glede na pomanjkanje sodno vzdržnih dokazov nočejo izpustiti, preselili v strogo varovani zapor na ameriških tleh. Toda temu nasprotuje kongres, predvsem republikanci, a tudi del demokratov.

Republikanci so se oglasili tudi ob objavi tokratne premestitve, rekoč da Obama z njo ogroža nacionalno varnost. Senatorka Kelly Ayotte je dejala, da so med izpuščenimi »najhujši med najhujšimi«. Tako sklepa po dokumentu obrambnega ministrstva iz novembra lani, s katerega so umaknili oznako zaupno in ki našteva, kje so ujeli katero od 107 oseb, kolikor jih je bilo v času nastanka dokumenta v Guantanamu. Mnogi od zdaj izpuščenih so se urili v znanem Al Kaidinem taboru Al Faruk v Afganistanu, ki je deloval do avgusta 2001, po invaziji ZDA pa so se na strani talibanov v prvih vrstah bojevali proti Američanom, navaja dokument, kjer ni podrobnejših razlag o okoliščinah, kako so ti ljudje tam končali. Ayottejeva je dejala, da Obama s premeščanjem teh zapornikov v Združene arabske emirate ne izpolnjuje svoje temeljne dolžnosti, skrbi za ameriško varnost.

Več povratnikov je izpustil Bush

Že dalj časa je sicer znano, da se nekateri izpuščeni iz Guantanama vrnejo k orožju oziroma k terorizmu. Je pa povratnikov precej manj med tistimi, ki so jih izpustili pod Obamo, kot tistimi, ki so jih izpustili pod prejšnjim predsednikom Georgeem W. Bushem. Več kot petina vseh, ki so jih izpustili pod Bushem, se je potrjeno vrnila na stara pota, za še 13,9 odstotka pa obstaja takšen sum, sodeč po marčevskem poročilu urada direktorja za nacionalno obveščevalno dejavnost. Od tistih, ki so jih izpustili pod Obamo, je potrjenih povratnikov 4,9 odstotka, za nadaljnjih 8,3 odstotka pa obstaja sum.

Če Obama s kakšnim zakonskim manevrom ne zapre Guantanama, bo morda v primeru zmage to storila Hillary Clinton, ki že dolgo zagovarja tak korak. Nasprotnega mnenja je Donald Trump. V ponedeljkovem govoru o boju proti terorizmu je dejal, da bi Guantanamo pustil odprt. Že prej je rekel, da bi tja poslal nove zapornike in uvedel še mnogo hujše metode zasliševanja od vodnega deskanja, ki so ga izvajali pod Bushem in ki šteje za mučenje.