Nekdaj najštevilčnejše sirsko mesto Alep je bilo pretekli teden prizorišče nenavadnega praznovanja. Sredi vojne vihre in bombardiranja so prebivalci vzhodnega dela mesta, ki je pod nadzorom upornikov, prišli na plano praznovat preboj obroča, ki ga je okoli njih mesec dni pred tem sklenila vladna vojska Bašarja Al Asada. Obdobje navdušenja nad prebojem na jugozahodu mesta, za katerega se je sprva zdelo, da bi lahko prenesel opaznejšo spremembo v razmerju sil na terenu, pa je bilo kratko. Na novo osvobojeno območje je zaradi bombardiranja prenevarno za dostavo hrane, vode in zdravil, zato so iz mesta začeli prihajati novi pozivi na pomoč. Okrepil se je pritisk na Rusijo za ustavitev napadov in začasno sprostitev oskrbovalne poti na severu mesta, ki je znana kot cesta Castello. Slednjo so julija zavzele vladne sile in takrat zaprle edino oskrbovalno žilo v vzhodni del mesta, kjer živi več kot 250.000 civilistov.

Prekratka in nespoštovana prekinitev ognja

Rusija, ki z letalskimi napadi podpira vladno vojsko, je potem za včeraj napovedala triurno prekinitev ognja in dodala, da jo je pripravljena spoštovati vsak dan. Iz mesta so prihajala poročila, da je bilo vseeno ves čas slišati streljanje. Predvsem pa so predstavniki Združenih narodov dejali, da bi potrebovali vsaj 48-urno premirje, da bi lahko v Alep pripeljali dovolj zalog. »Tovornjaki so naloženi in pripravljeni, toda potrebujemo varen, neoviran prehod,« je dejal koordinator nujne pomoči pri OZN Stephen O'Brien. Pogajanja v varnostnem svetu o odprtju oskrbovalne poti so se v zadnjih vrtela predvsem okoli zahtev Rusije, da v mesto ne pripeljejo zalog za upornike, in okoli vprašanja, koliko stran od ceste Castello bi se morale umakniti vladne sile ter kdo bi nadziral prekinitev ognja.

Pismo zdravnikov Obami

Iz vzhodnega dela mesta so medtem prihajali različni klici mednarodni skupnosti. Precej odmevno je bilo pismo petnajstih zdravnikov, ki so ga naslovili na ameriškega predsednika Baracka Obamo. »Ne potrebujemo solz in sočutja in niti molitev ne. Potrebujemo dejanja,« so zapisali v prošnji, naj se zagotovi dostava nujnih zdravil in opreme. »Opazili nismo nobenega napora Združenih držav za končanje obleganja niti pritiska na sprte strani, da se zaščiti civilno prebivalstvo,« so zapisali. Dodali so, da imajo tako malo opreme, da morajo izbirati, koga bodo oskrbeli prej, pač glede na ocenjeno možnost preživetja. »Kot zdravnike nas najbolj boli, da moramo izbirati, kdo bo živel in kdo umrl,« so zapisali. Washington in Moskva sta glavna pogajalca o Siriji, kjer podpirata nasprotni strani, Alep pa je najbolj izpostavljena točka konfrontacije med vladnimi silami in sicer neenotnimi uporniškimi skupinami. Dokončni padec mesta v roke tej ali oni strani bi pomenil najpomembnejšo spremembo razmerjih v državljanski vojni.

Združeni narodi so tudi sporočili, da je v mestu dva milijona ljudi brez vode oziroma da so odvisni le od vodnjakov, kjer pa je voda lahko oporečna. Namestnik ruskega veleposlanika pri OZN Vladmir Safronkov pa je po poročanju Interfaxa dejal, da se glede humanitarnega položaja »ves čas vzdržuje določena mera histerije« ter da jo zahod uporablja za prikrivanje drugih problemov. Moskva namreč pravi, da zavezniki upornikov niso izpolnili obljube, da bodo jasno ločili med zmerno opozicijo in teroristi. Prav skupine, ki jih označujejo za teroristične, pa so bile na čelu ofenzive, s katero so uporniki na jugozahodu Alepa prebili obroč vladnih sil, ki jih podpira Rusija.

Oblegano mesto

Reuters, ameriški Inštitut za preučevanje vojne

PODATKI

Po zaprtju dobavne ceste Castello prejšnji mesec je v vzhodnem Alepu ostalo ujetih več kot 250.000 ljudi. To je bila zadnja oskrbovalna pot do dela mesta, ki je pod nadzorom upornikov.

Območje nadzora:

ISLAMSKA DRŽAVA

SIRSKA VOJSKA/NEDAVNO NAPREDOVANJE

UPORNIKI/NEDAVNO NAPREDOVANJE

KURDSKA MILICA YPG

zanjo se je boril tudi ubiti Slovenec Martin Gruden

Nubil

Zahra

begunsko taborišče Handarat

Alep

SIRIJA

Haritan

Damask

OKROŽJE RAMUSEH

cesta

Castello

Uporniške skupine z džihadistično Džabat Fatah Al Šam na čelu so stopile skupaj in prejšnji teden slavile preboj skozi območje pod nadzorom vladnih sil na jugozahodu mesta, s katerim so dele Alepa, ki jih nadzirajo, povezale s preostalim sirskim ozemljem upornikov. Toda poti

tam so še prenevarne za dostavljanje pomoči Alepu.

 

ALEP

mednarodno letališče

Kan Tuman

Safira