V noči na soboto je v breznu Primadona v jamskem sistemu Tolminski Migovec prišlo do nesreče. Pripetila se je v globini 250 metrov, ko sta dva izmed štirih angleških jamarjev nameravala preplezati kamin. Enemu izmed njih se je odlomil oprimek in padel je okoli tri metre globoko. Padec je ublažil s rokami, na hrbet pa mu je priletel odtrgani del oprimka. Poškodovan je obležal v jami.

»Za nesrečo smo izvedeli ob 3.20 v soboto zjutraj, ko je eden izmed angleških jamarjev obvestil tolminske jamarje, ti pa so poklicali reševalno službo. Takoj smo sprožili akcijo, v kateri je sodelovalo 41 jamarskih reševalcev iz jamarskih reševalnih centrov Tolmin, Sežana, Postojna, Ljubljana in Kranj, člani državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ljubljanske regije in ekipa osmih tolminskih gorskih reševalcev,« je povedal Walter Zakrajšek, vodja Jamarske reševalne službe Slovenije. »V jamo se je spustilo 36 reševalcev. Med njimi je bila tudi zdravnica, ki je ugotovila, da je nesrečni mladenič dobil močan udarec v ledveni del in vretenca, da pa hrbtenica najverjetneje ni poškodovana. Odnesel jo je razmeroma dobro. Samo reševanje pa je bilo tehnično zahtevno zaradi konfiguracije jame. Za varen transport ponesrečenca smo morali na nekaterih mestih širiti rove s posebnim sistemom miniranja. Danes ob 2.30 zjutraj je bil ponesrečenec že v helikopterju. Okoli 80 metrov od vhoda v jamo so ga prenesli gorski reševalci. Helikopter se je nekako prislonil na rob in reševalci so Angleža na nosilih potisnili v helikopter,« je reševanje opisal Walter Zakrajšek.

Reševanje v Primadoni je bilo za jamarske reševalce prvo v letošnjem letu, je povedal Zakrajšek in dodal, da so letos iz jame že reševali psa. »Jamarska sezona se je dobro šele začela, vendar v povprečju nimamo več kot enega reševanja jamarja na leto. Večkrat pa rešujemo iz jam in brezen pse, največkrat lovske. Upam, da bo tudi letos »normalna« sezona reševanja«.

Jamarska reševalna služba ima v stalni pripravljenosti 55 reševalcev, dodatnih 32 pa imajo usposobljenih za reševanje. Celotna jamarska reševalna služba pa šteje 200 članov, ki imajo opravljene izpite za reševanje iz jam.