Za oblikovanje demografskega sklada, ki naj bi z milijardnim premoženjem zagotavljal denar za pokojnine prihodnjim generacijam, bi pričakovali iskanje najširšega družbenega konsenza, vendar se dogaja ravno nasprotno. Čeprav so na ministrstvu za finance minuli teden zatrjevali, da bodo še ta teden predlog zakona o demografskem skladu poslali v koalicijsko usklajevanje, so se očitno prenaglili. Z javno obravnavo predloga zakona, s katerim zamujajo že več kot leto dni, Kapitalska družba (Kad) pa bi se morala v skladu z njim v demografski sklad preoblikovati že do konca minulega leta, bodo zdaj počakali na novega ministra.

Do jeseni ni pričakovati napredka

Ministrstvo za finance naj bi ta teden koalicijskim partnerjem posredovalo predlog zakona, ki je bil, kot so pojasnili minuli teden, pripravljen v začetku julija in ki da »upošteva vse bistvene pripombe stranke DeSUS«. Tej je finančno ministrstvo, kot smo poročali, v tej fazi podelilo ekskluzivno pravico za pogajanje o vsebini predloga zakona. Čeprav so nam viri blizu DeSUS zatrdili, da je vsebina zakona z njimi vse prej kot usklajena, da so ostala odprta vsa ključna vprašanja (usoda deležev v Zavarovalnici Triglav, dodatni finančni viri, akumulacijska doba sklada...), pa so to dejansko pojasnjevali na ministrstvu, kjer vztrajajo, da je bil predlog zakona »pripravljen in usklajen s predlogi DeSUS« in v »popolni verziji za javno obravnavo«. To se, kot pravijo, ni zgodilo le zaradi odstopa ministra Dušana Mramorja. Dodajajo, da bo javna obravnava predloga zakona »naloga novega ministra oziroma ministrice«. In kdaj naj bi predlog zakona dobili koalicijski partnerji? Kot pojasnjujejo na ministrstvu, je to »trenutno še težko oceniti«.

Kakšno usodo bo doživel predlog zakona po odstopu ministra Mramorja in državnega sekretarja Metoda Dragonje, ki naj bi intenzivno sodeloval pri njegovi pripravi, je po neuradnih informacijah takoj po njunem napovedanem odstopu zanimalo tudi predstavnike stranke upokojencev. A dobili naj bi zagotovilo, da bodo dogovori o demografskem skladu ne glede na predvidene spremembe v vrhu ministrstva obveljali. Predsednik vlade Miro Cerar je v začetku tedna povedal, da novega finančnega ministra še išče in da naj bi imel kandidata ali kandidatko za ta položaj v drugi polovici avgusta, kar pomeni, da bi državni zbor o njem glasoval v septembru. Vsaj do jeseni sprememb pri dinamiki preoblikovanja Kada v demografski sklad tako očitno ne gre pričakovati.

Kad zanika navedbe ministrstva

Očitno pa ne šepa zgolj komunikacija med ministrstvom in stranko DeSUS. Po pojasnilih ministrstva naj bi pri pripravi predloga zakona poleg predstavnikov stranke DeSUS namreč sodelovali tudi predstavniki Kada, kjer pa to zanikajo. »Kapitalska družba ne sodeluje pri pripravi zakona o demografskem rezervnem skladu,« pravijo v družbi, iz katere bo dejansko nastal sklad.

Ne le da predstavniki Kada tako ne vedo, kaj jih po preoblikovanju v demografski sklad čaka v organizacijskem smislu, nejasne so tudi usode naložb, ki jih upravljajo. Poročali smo že, da naj bi demografski sklad obdržal zgolj portfeljske naložbe in naložbe, ki izplačujejo dividende, ne pa tudi strateških naložb države, in da naj bi po naših podatkih v prihodnjih šestih mesecih že opravili konsolidacijo deležev različnih državnih upravljalcev v istih podjetjih, tako da bi bil v posameznih podjetjih le en državni lastnik. Kot pojasnjujejo na ministrstvu za finance, predlog zakona dejansko predvideva konsolidacijo kapitalskih naložb države, in to prav s ciljem preoblikovanja Kada v demografski sklad. Konsolidacija naj bi tako dejansko potekala neodvisno od strategije upravljanja državnega premoženja, ki je, kot je znano, prav tako tik pred spremembami.