Požar, ki je v sredo pozno popoldne zajel ostrešje logističnega centra Pošte Slovenije na Viču v Ljubljani, je zgolj za nekaj ur ustavil predelavo in razpošiljanje paketov, pisemskih pošiljk in nenaslovljene pošte. »Ob 6. uri zjutraj je prišlo v službo približno 350 zaposlenih, ki so se pospešeno in v povečanem obsegu lotili dela,« je razložila Darja Ljubec, direktorica področja tehnologije in globalne logistike v Pošti Slovenije.

Ne kaže na kaznivo dejanje

Ljubčeva je poudarila, da je bilo v času požara v centru okoli 300 delavcev, ki so jih napotili domov. Poškodovan ni bil nihče, so pa dve osebi odpeljali v bolnišnico – eno zaradi težav s krvnim tlakom, drugo pa zaradi vdihavanja dima. Gre za zaposlena v pošti in varnostni službi, ki sta bila danes že v službi. Nepoškodovane so ostale tudi vse prejete pošiljke in mehanizacija ter oprema za njihovo obdelavo. Incident je povzročil zgolj motnje in posledične zamude pri dostavi pošiljk na območju osrednje iz zahodne Slovenije. »Vso pošto bomo naslovnikom dostavili najkasneje v petek,« je obljubila Ljubčeva. V ljubljanskem poštno-logističnem centru na dan prejmejo približno 25.000 paketov in več milijonov pisemskih pošiljk ter izvodov nenaslovljene pošte. Kolikšno škodo je povzročil požar, ki je uničil približno 500 kvadratnih metrov ostrešja in prostore pod njo, Ljubčeva še ni znala oceniti. Direktorica tudi ni imela informacij o tem, zakaj je zagorelo. »Ogled še poteka,« je dejala.

Tudi Maja Ciperle Adlešič iz ljubljanske policijske uprave še ni mogla razkriti vseh podrobnosti o vzroku požara. Toda po njenih besedah po prvih zbranih obvestilih ne kaže, da bi bil posledica naklepnega kaznivega dejanja. Najverjetneje je šlo za napako pri montaži izpuha agregata, a kriminalisti preiskave še niso končali.

Ogenj je na strehi logističnega centra na Viču izbruhnil v sredo okoli 18.30. Iz centra za obveščanje so sporočili, da je tja pohitelo skupno 119 gasilcev Gasilske brigade Ljubljana ter iz prostovoljnih gasilskih društev iz Trnovega, Viča, Barja, Rudnika, Kozarij, Brda, Ljubljane mesta, Zgornje Šiške in Tacna. V pripravljenosti so bili tudi njihovi kolegi iz Črnuč, Šentvida in Dravelj. Pozno ponoči so dokončno pogasili približno 500 kvadratnih metrov strehe ter posesali požarno vodo v nižje ležeči etaži. Posredovali so tudi policisti, ki so območje zavarovali vse do jutra, ko so začeli ogled.

V ognju umrl vzdrževalec

Zadnji velik industrijski požar, eden največjih v Sloveniji, je izbruhnil 12. maja lani. Zagorelo je v skladišču Mercatorjevega distribucijskega centra na Hladilniški poti v ljubljanskem Zalogu. Eden od delavcev, vzdrževalec, je poškodbam podlegel, še eden pa je bil poškodovan. Izkazalo se je, da delavci pri varjenju ob nameščanju vrat v hladilnici niso upoštevali varnostnih ukrepov, zato se je vžgala izolacija. Škodo so ocenili na devet milijonov evrov, o višini škode zaradi izpada dobav pa v Mercatorju niso hoteli govoriti. Policisti so zaradi suma kaznivih dejanj povzročitve splošne nevarnosti in ogrožanja varnosti pri delu ovadili tri fizične in eno pravno osebo.

Maja predlani je rdeči petelin pustošil v skladiščnih prostorih podjetja Iskra Mehanizmi na območju nekdanje tovarne Kik Kamnik. Povzročil je za okoli milijon evrov škode. Julija 2013 je zagorel predelovalni obrat podjetja Gorenje Surovina v mariborski mestni četrti Tezno. Uničena sta bila večji del industrijske hale za predelavo odpadne električne in elektronske opreme, mletje plastike in skladiščenje ter sončna elektrarna na strehi. Med gašenjem so trije gasilci doživeli vročinski šok in so potrebovali zdravniško pomoč.