Mandatno-volilna komisija državnega zbora je potrdila kandidata za nova ustavna sodnika Špelco Mežnar in Marka Šorlija. Kandidaturi je v imenu predlagatelja, predsednika republike Boruta Pahorja, predstavila generalna sekretarka v predsednikovem uradu Nataša Kovač. Oba kandidata sta pravna strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami. Štiridesetletna Mežnarjeva ima za seboj sedemnajst let znanstvenoraziskovalnega ter praktičnega dela (kot odvetniška kandidatka) na civilnopravnem področju. Če bo izvoljena, bo na ustavnem sodišču nadomestila sodnika Miroslava Mozetiča. Vrhovni sodnik Šorli je pri sedemdesetih letih nesporni kazenskopravni strokovnjak z mednarodnim ugledom. Nadomestil naj bi sodnico Marto Klampfer.

Kupčkanje kandidatov

Državni zbor bo o obeh kandidatih predvidoma glasoval na julijski seji prihodnji teden. Po naših informacijah naj bi glasovali v torek popoldne. Ker so se politične stranke o obeh kandidaturah večinoma poenotile že v pogovorih s predsednikom republike, ob glasovanju ni pričakovati velike razprave. Tudi včerajšnja potrditev na mandatno-volilni komisiji je minila brez razprave in nasprotovanja. Le v stranki Združena levica se niso odločili za podporo nobenemu kandidatu. Razlog za to je prav dogovarjanje, ki ga je med strankami izpeljal Pahor.

Poročali smo že, da je bil dogovor o obeh kandidatih – ki sta bila izbrana izmed devetih prijavljenih na razpis – oblikovan med Pahorjem, predsednikom vlade in SMC Mirom Cerarjem ter prvakom opozicijske SDS Janezom Janšo. Tako je SDS po naših informacijah obljubila podporo Mežnarjevi, ki jo podpirajo zlasti v SD in SMC, v zameno pa naj bi koalicijske stranke, zlasti SMC, podprle Šorlija. Ta je sicer preferenčni kandidat SDS. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je takrat dejal, da bo treba v imenu enotnosti »sprejeti tudi kakšno ime, ki nam ni najbolj pogodu«.

»Ne bom govoril o strokovnosti posameznega kandidata, a ne pristajam na to, da si politične stranke razdelijo kandidature po načelu uravnoteženosti,« je dogovor včeraj komentiral poslanec ZL Matjaž Hanžek. »Presojanje strokovnosti kandidatov mora biti nad ideološkimi omejitvami,« je opozoril. Po njegovem mnenju je Pahor s »kupčkanjem« po načelu »en levi - en desni« ustvaril vtis, da strokovnost ni najpomembnejša, temveč je najpomembneje to, kdo h komu spada.

Šorli opredeljen do Patrie

Mežnarjeva, ki se opisuje kot liberalka, doslej s političnimi strankami oziroma opcijami ni bila povezana. Šorli pa je bil že kot kandidat za predsednika vrhovnega sodišča izpostavljen kot kandidat SDS. Podobno – kot simpatizerja Janeza Janše – ga je javnost sprejemala tudi ob sojenju v aferi Patria, ko je Šorli nasprotoval dokončni obsodbi Janše in soobsojenih. Sam je sicer na javni predstavitvi v sredo nakazal, da posebnih simpatij med njim in SDS ni.

Šorli je bil v politični javnosti nazadnje izpostavljen kot predsednik senata vrhovnega sodišča, ki je sprejel sodbo, ki zadeva župana Kopra Borisa Popoviča. Obsojenec Zdravko Vatovec je v lokalnem glasilu Obala.net Popoviča označil za »balkanoida« in »čobana«. Senat vrhovnega sodišča je na podlagi pravice do svobode govora Vatovca oprostil.