»Na vse, kar je ugotovila in opozorila upravna inšpekcija, sem v dopisu že 6. aprila opozoril tako ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak kot tudi velenjski center za socialno delo (CSD). Zato me ugotovitve ne presenečajo. Bolj bolita ignorantski odnos ministrice, ki do danes ni ukrepala, in bolečina babice, ki vnukov še vedno ni videla, niti ne ve, kje sta, niti ne ve, kdo sta njuna rejnika. Pa čeprav bi to morala vedeti glede na konvencijo o otrokovih pravicah,« se je na ugotovitve upravne inšpekcije odzval odvetnik Velimir Cugmas, zastopnik babice koroških dečkov, ki sta ostala brez mame, njun oče pa se je zaradi kaznivega dejanja znašel za zapahi.

Cugmas je obenem povedal, da je na ustavno sodišče že naslovil pritožbo za del odločitve vrhovnega sodišča, ki se nanaša na začasno odredbo. »Sodišče sem prosil za prioritetno odločanje, saj bi želel, da pritožbo vzamejo v obravnavo do sodnih počitnic. In pričakujem, da bodo to storili, saj je interes otrok, da se čim prej vrnejo k babici. Pot do pravnomočnosti bo namreč še dolga, glede na to, da vsi vemo, kako naša sodišča delajo, pred vrati pa so še sodne počitnice. Zato res upam, da bodo do 15. julija o tej ustavni pritožbi odločili,« je še dejal Cugmas.

V nadzoru presojali le spoštovanje procesnih določb

Včeraj so v javnost prišle ugotovitve upravne inšpekcije. Ta je v primeru koroških dečkov, ki ju je velenjski CSD konec marca namestil v rejniško družino, ugotovila, da v Velenju niso ravnali v skladu z zakonom o upravnem postopku in so v primeru ene od dveh izdanih odločb kršili pravila. Ugotovili so, da CSD starim staršem ni priznal statusa stranke v postopku, niti jim niso vročili odločbe, pa čeprav so odločili o njihovi obveznosti. Obenem pa so poudarili, da so v nadzoru presojali izključno spoštovanje procesnih določb, niso pa se spuščali v vsebino.

Da so zapisnik upravne inšpekcije prejeli, so potrdili tudi na CSD Velenje, kjer so se po temeljiti presoji med tehtanjem, kaj bi bilo v največjo korist mladoletnih otrok, odločili, da ju potem, ko sta ostala brez vsaj enega od staršev, ki bi lahko skrbel zanju, namestijo v rejniško družino.

Ukrepe na CSD začeli izvajati takoj

»Upravna inšpekcija je opravila nadzor v zvezi s pravilnostjo uporabe določb zakona o upravnem postopku in uredbe o upravnem poslovanju in v zvezi s svojimi ugotovitvami odredila, da starim staršem takoj po prejemu zapisnika vročimo odločbo in poskrbimo za pravilno izvajanje določb zakona o upravnem postopku in uredbe o upravnem poslovanju,« je pojasnila direktorica CSD Velenje Lidija Hartman Koletnik. In še, da so pravila upravnega postopka kršili v delu, v katerem so odločili o tem, da otroka do oddaje v rejniško družino bivata pri starih starših, za kar v uvodu in obrazložitvi odločbe niso navedli pravne podlage, ter o tem, da pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve, ne da bi izkazali, da so za to izpolnjeni pogoji, ki jih terja zakon. »Presojali so torej le pravilno uporabo določb zakona o upravnem postopku in ugotavljali postopkovne napake, niso pa se opredeljevali do strokovnosti, ki je botrovala naši odločitvi, ker to ne sodi v obseg njihovega nadzora,« je še dejala direktorica velenjskega CSD.

»Ukrepe, ki nam jih je naložila upravna inšpekcija, smo že začeli izvajati, pri tem pa ves čas zasledujemo največjo korist otrok. Noben od do zdaj opravljenih nadzorov pa pri tem ni odkril nepravilnosti,« še pravi Hartman-Koletnikova, ki bo o ugotovitvah inšpekcijskega nadzora seznanila tudi člane sveta zavoda, ti pa bodo povedali, ali kot direktorica še uživa njihovo zaupanje ali ne.