Na slovenjgraškem okrožnem sodišču je skoraj leto dni po uboju Martina Rogine pred sodnico Marjeto Vezonik stopil Peter Vravnik z Vrat pri Dravogradu. Ta je na predobravnavnem naroku sodnici dejal, da ni kriv za smrt trinajst let mlajšega Rogine. Obtožnica Vravniku očita, da je Rogino iz čolna pahnil v reko Dravo, ta pa je, ker ni znal plavati, utonil. Še več, Rogini je, ko se je ta očitno utapljal, želel pomagati Janko Helbl, ki je bil usodnega večera z njima v čolnu, a mu tega Vravnik ni dovolil. Šlo je celo tako daleč, da je Vravnik zaradi tega Helbla večkrat udaril in ga pri tem poškodoval.

Vravnik le gledal Rogino, kako se utaplja

Vravnik bi moral na zatožno klop slovenjgraškega sodišča sesti že oktobra lani, a je bil predobravnavni narok takrat preklican. Kot so pojasnili na sodišču, novega naroka več kot pol leta niso mogli razpisati zaradi Vravnikovih zdravstvenih težav. A je veliko vprašanje, kako se bo sojenje potekalo v prihodnje, saj so Vravnika zaradi očitno res hude bolezni celo izpustili iz pripora, tako da se zdaj brani s prostosti. Da ima hude težave, smo se lahko prepričali sami, saj težko govori, še tisto, kar pove, pa je težko razumljivo.

Vravnik je sodnici pokazal tudi nekaj izvidov in ji povedal, da še vedno hodi na terapije, sodnica pa se je na podlagi tega odločila, da bo septembra, ko se bo začela glavna obravnava, poskusila zaslišati le njega in prič še ne bo vabila, nato pa se bo odločila, kako naprej. Je pa že na predobravnavnem naroku višja državna tožilka Branka Čas prebrala obtožnico. Ta Vravnika, kot rečeno, bremeni uboja in obenem povzročitve lahke telesne poškodbe. 12. julija lani, okoli 21.30, so se v čolnu po Dravi vozili Vravnik, Rogina in Helbl. Vravnik naj bi Rogino zbadal in dražil glede nekih osebnih zadev. Čeprav ga je Rogina rotil, naj se umiri, je Vravnik žalitve nadaljeval, prepir pa se je stopnjeval in Vravnik je Rogino naposled potisnil iz čolna, da je padel v deročo reko Dravo. »To imaš zdaj!« naj bi Vravnik še zavpil za njim. Ko je bilo vse bolj očitno, da se Rogina, ki ni znal plavati, niti ni imel na sebi rešilnega jopiča, utaplja, je Janko Helbl, ki prav tako ni znal plavati, Vravnika, ki je znal plavati in je imel na sebi tudi jopič, prosil, naj Rogini pomaga, a je ta to zavrnil ter še naprej mirno opazoval, kako se utaplja.

Ni mu pustil pomagati utapljajočemu

Vravnik pa se je spravil tudi na Helbla, ker je ta na vsak način želel pomagati Rogini. Z roko ga je večkrat sunil v ramo, ga brcnil v oko ter predel prsnega koša, pri tem pa mu še grozil. S tem mu je povzročil več vidnih telesnih poškodb. Zaradi hude odvisnosti od alkohola in hude opitosti v času, ko se je to dogajalo, mu obtožnica očita, da je dejanje storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Tožilka je za Vravnika predlagala šest let zapora za uboj Rogine in še dodatne tri mesece zapora za povzročitev lahkih telesnih poškodb Helblu, skupaj pa enotno kazen šest let in dva meseca zapora. Vravnik je na vprašanje sodnice, ali je obtožnico razumel, prikimal, na vprašanje, ali krivdo prizna, pa odkimal in rekel le: »Ne.«

Izvedenci o prištevnosti

Na eni od glavnih obravnav v nadaljevanju bodo prebrali in neposredno zaslišali tudi nekaj izvedencev, med njimi nevropsihiatrinjo Ano Verovnik. Ta je v svojem mnenju poudarila, kot je povedal Vravnikov zagovornik Tomaž Rotovnik, da Vravnikovo ravnanje v konkretni zadevi kaže na pomanjkanje subjektivne odgovornosti, natančno pa bo razmejila tudi okoliščine glede njegove prištevnosti. Povedano preprosteje, Vravnik ve, kaj se je dogajalo usodnega večera, a naj ne bi ravnal naklepno, ker ni mogel predvideti, niti ni želel, da bi ta dogodek imel tako hude posledice, kot je bila smrt Martina Rogine. Truplo slednjega pa so našli v Dravi šele po nekaj dneh, ko so njegovi domači policijo obvestili, da ga pogrešajo, in je stekla iskalna akcija.