Larossija Abballo, ki je v bližini Pariza z nožem ubil šefa ene od policijskih postaj in njegovo soprogo, so specialci v napadu na njun dom ubili in tako rešili vsaj njunega 3-letnega otroka. Pred tem je 25-letni morilec na spletu objavljal posnetke in pozival k napadom na »policiste, jetniške paznike, novinarje in raperje«, izjavil je tudi, da je »Orlando šele začetek serije napadov«, svoj zločin pa razglasil za akcijo Islamske države. Ker je umrl, ga je Islamska država označila za svojega pripadnika. Če bi ga živega ujeli, tega ne bi storila.

Nepredvidljiv napad

Sicer so ga leta 2013 v Franciji obsodili na 30 mesecev zapora, ker je kot pripadnik francosko-pakistanske skupine mudžahidov rekrutiral in uril mlade za sveto vojno v Afganistanu in Pakistanu. Spet je torej nekdo, ki je na seznamu osumljencev, v Franciji izvedel teroristični napad. Policija in tajne službe predvsem slabo analizirajo podatke, ki jih dobijo kar veliko.

Sindikat policistov Alliance na primer zdaj ne zahteva višjih plač, ampak več strokovnjakov za analizo obveščevalnih podatkov. Druga šibka točka francoskega varnostnega sistema je, da je neposredno spremljanje dogajanja na terenu z informatorji slabo. Policisti in obveščevalci se vse preveč zanašajo na splet.

Pravzaprav je težko predvideti tak napad volka samotarja, oboroženega z nožem. Policisti so vedeli, da bodo takšni napadi med evropskim prvenstvom ahilova peta varnostnega sistema. Islamska država, ki hoče v zahodnih državah vnesti razdor z manjšino muslimanov, že več mesecev poziva privržence v Franciji, naj napadejo kot »volkovi samotarji«.

Je res 10.500 sumljivih?

Notranji minister Bernard Cazeneuve je včeraj izjavil, da so v zadnjih tednih prijeli več kot sto ljudi, ki jih sumijo priprav na teroristični napad. Na desnici pa nekateri zahtevajo, da oblasti zaprejo vseh 10.500 Francozov s seznama S. Za njih je policija – morda že pred 20 leti – zaznala (lahko celo najmanjši) sum v zvezi s terorizmom.

O veliki negotovosti zaradi možnih terorističnih napadov priča pred prvenstvom javnosti razkrita elektronska pošta policijskega prefekta Pariza, v kateri Cazeneuvu predlaga zaprtje zelo izpostavljenega območja za navijače na Marsovih poljanah, ki sprejme 90.000 ljudi. »Ne moremo zagotoviti optimalne varnosti,« je opozoril prefekt. Toda notranji minister o tem ni hotel nič slišati. Sedem mesecev po apokaliptičnih pariških terorističnih napadih vlada noče zbuditi nezaupanja med 2,5 milijona tujcev, ki so si prišli ogledat tekme. Gospodarski vidik te prireditve je preveč pomemben, poleg tega vlada želi, da bi Francija pridobila ugled.

Izmučeni policisti

V mesecu pred prvenstvom so izvedli več kot 30 simulacij različnih terorističnih napadov. Vsega skupaj je po Franciji zdaj aktivnih 72.000 policistov, 12.000 ljudi iz zasebnih varnostnih agencij in 10.000 vojakov, ki varujejo železniške postaje, letališča, verske objekte in druge občutljive kraje že od napadov na uredništvo tednika Charlie Hebdo januarja 2015.

Vsekakor je policistov premalo; zdaj delajo nadure in ne morejo ne na počitnice ne na izobraževanje. Pogosto so izmučeni, saj morajo hiteti z enega dogodka na drugega. Zadnje dni se je odprlo več front, z omenjenim terorističnim napadom, pretepi navijaških skupin in izgredi med včerajšnjimi demonstracijami proti zakonu o delu, še prejšnji teden so policisti bili boj s hudimi poplavami, obstaja pa tudi običajni kriminal, ki ga je v Franciji veliko več kot pri nas.

Varnostni strokovnjaki menijo, da bi ob terorističnem napadu med EP, ki bi bil takih razsežnosti kot tisti 13. novembra 2015, premajhno število policistov lahko postalo usodno pri zagotavljanju varnosti po državi. A temu ne bi bile v celoti kos niti policije drugih držav po svetu.