Slovenska vlada in vojska bi lahko ostali brez dveh svojih paradnih premičninskih konj – razvpitega letala falcon in vojaške ladje Triglav. Odvetnik Klemen Vogrinec je namreč v imenu svoje stranke, ki mu obrambno ministrstvo ni pravočasno vrnilo 2604,85 evra dolga, na sodišče vložil izvršilni predlog za »rubež premičnin, ki so v lasti dolžnika – stoli in drugo pohištvo Vlade Republike Slovenije, ladja Triglav 11, Svetlyak, 375 ton, zrakoplov falcon 2000 EX, Dassault Aviation, Francija, in druge premičnine, ki so na naslovu dolžnika ali kjer koli drugje«.

Podpolkovniku D. H., ki ga zastopa omenjeni odvetnik, je obrambno ministrstvo pred leti plačalo šolanje tujega jezika, a ker je častnik Slovenske vojske med študijem zbolel za hudo boleznijo, šolanja ni končal. To je bil povod, da je obrambno ministrstvo od njega želelo povrnjene stroške izobraževanja, zaradi česar je ministrstvo zoper svojega pripadnika sprožilo tudi sodni postopek, ki ga je po treh letih izgubilo. Sodba delovnega sodišča je postala pravnomočna 4. aprila letos, izvršljiva pa 13. maja.

Po vloženem predlogu za rubež so se zganili

Ker na ministrstvu po svoji navadi, kot pravi Vogrinec, sodnih stroškov, ki bi mu jih morali vrniti, na podpolkovnikov račun niso nakazali skladno z dogovorom, se je odločil za rubež. »V bistvu bi se lahko za rubež odločil v najmanj petdesetih primerih pripadnikov Slovenske vojske, ki jih zastopam. Sprašujem se že, ali ministrstvo za obrambo morda kar načrtno oziroma sistemsko ne poravnava svojih dolgov v roku,« pojasnjuje Vogrinec in dodaja, da obrambno ministrstvo konstantno zamuja s plačili po tistem, ko izgubi na sodišču.

Na obrambnem ministrstvu zatrjujejo, da stroške oziroma dolgove vedno poravnavajo sproti, morebitne zamude, pravijo, pa včasih nastajajo le zaradi tega, ker morajo pri vračanju ravnati skladno s postopkovnimi pravili. »Praksa kaže, da to zagotovo ne drži,« opozarja Klemen Vogrinec, ki je le nekaj dni po vloženem predlogu za rubež na svoj transakcijski račun prejel poplačilo glavnice dolga v višini 2604,85 evra.

Trenutno obrambno ministrstvo podpolkovniku D. H. tako dolguje »le« še okrog sto evrov, pravi Vogrinec: »Dolgujejo poplačilo sodne takse, poplačilo odvetniških stroškov z izvršilnim predlogom, davek in obresti.« Te po besedah Aleša Sile z obrambnega ministrstva znašajo manj kot pet evrov, »zato lahko rečem, da gre res za bizarno situacijo. Za pet evrov rubijo falcon? Pa ladjo?«

»Res je, obresti znašajo manj kot pet evrov, a tukaj ne gre le za denar. Gre predvsem za opozorilo obrambnemu ministrstvu, naj v prihodnje tisto, kar so dolžni, plačujejo redno,« Sili odgovarja Vogrinec, ki je konec lanskega leta z obrambnim ministrstvom sklenil več kot 60 poravnav s povprečno 3500 evrov odškodnine. Šlo je za pripadnike SV, ki so prek poravnave dosegli, da jim je delodajalec plačal odškodnino zaradi neizkoriščenega tedenskega počitka.

Ker je obrambno ministrstvo 31. maja letos podpolkovniku D. H. nakazalo glavnico dolga, je Vogrinec prejšnji teden na ljubljansko okrajno sodišče poslal urgenco na izdajo sklepa o izvršbi, s katero še vedno aktualni predlog za izvršbo zgolj utesnjuje: »Upnik naslovnemu sodišču predlaga, da izda plačilni nalog za sodno takso in po plačilu takse izda sklep o izvršbi.« Ministrstvo, kot so nam povedali v tamkajšnji pravni službi, sklepa sodišča še ni prejelo, so nam pa zagotovili, da bodo celotni dolg do podpolkovnika D. H. zagotovo poravnali.