Dobre tri mesece po spektakularnem ropu draguljarne Malalan v središču prestolnice, pri katerem so tudi streljali, so nam na ljubljanski policiji potrdili, da je preiskava obrodila prve sadove. »Potrdimo lahko, da sta kriminalistom PU Ljubljana znana dva osumljenca omenjenega kaznivega dejanja, sama preiskava pa še vedno poteka. Prav tako pa kriminalisti sodelujejo s tujimi varnostnimi organi s ciljem prijetja oseb, ki so iskane zaradi izvrševanja tovrstnih kaznivih dejanj – ropov,« so nam pojasnili na ljubljanski policijski upravi, več pa nam zaradi interesa preiskave niso želeli izdati.

Po naših neuradnih informacijah naj bi šlo za tuja državljana z območja nekdanje Jugoslavije, ki ju zaradi podobnih ropov iščejo tudi v drugih evropskih državah in bi bila lahko povezana z zloglasno, delno mitsko kriminalno združbo Rožnati panter. To se bo sicer lahko potrdilo šele po morebitni aretaciji, saj po naših informacijah še vedno ostaja več odprtih vprašanj. Oba osumljenca imata menda več različnih identitet in uporabljata različne dokumente, kar bodo morali naši in tuji preiskovalci še razčistiti. Toda analiza DNK naj bi ju povezala še z nekaterimi ropi v Evropi. Po naših informacijah naj bi imela roparja, ki sta imela pri napadu na Malalana glavno vlogo, še najmanj dva pomagača.

Med begom ustrelili prodajalca

Filmski rop v središču prestolnice sredi belega dne se je zgodil v začetku februarja. Eden izmed roparjev je bil našemljen v žensko, tako da sta se predstavila kot par, ko sta pozvonila pri vratih draguljarne Malalan na Mestnem trgu. Ko sta vstopila, sta med vrata postavila leseno desko, da se ta niso mogla zapreti in jima je to omogočilo kasnejši pobeg, ter s pištolo zagrozila zaposlenim. Razbila sta več vitrin in po neuradnih informacijah odnesla za okoli pol milijona evrov nakita in dragih ur.

Ko sta roparja zbežala iz draguljarne in sedla na kolo, sta naletela na nepričakovan odpor. Eden izmed zaposlenih se je zapodil za njima po Krojaški ulici proti Cankarjevemu nabrežju. Prvi ropar je sprožil nekaj opozorilnih strelov, vendar 42-letni draguljarjev uslužbenec Matej Z. ni odnehal in je roparja zbil s kolesa. Nato so se začeli ruvati in odjeknil je strel, ki je 42-letnika ranil v nogo, prav Malalanov zaposleni pa naj bi nato zgrabil pištolo ter jo vrgel v Ljubljanico. Roparja sta iz starega središča prestolnice zbežala proti Prulam, od tam pa – z dan prej na Primorskem ukradeno toyoto rav4 – do Vodic. Tam so roparji zamenjali avtomobil, toyoto pa pustili na parkirišču, ne da bi jo zažgali in zakrili sledi.

Veliko sledi za analizo

Prav zaradi obilice bioloških sledi, ki so jih roparji pustili za seboj, na začetku ni bilo povsem jasno, s kakšnim kalibrom roparjev imajo policisti opravka. Toda vse očitneje je, da sledi niso bile posledice amaterizma, temveč prej velike samozavesti. Analiza DNK po naših neuradnih informacijah v slovenski bazi ni postregla z zadetki, so pa takšne sledi že imeli v bazah nekaterih drugih evropskih držav. Tam ju prav tako iščejo zaradi ropov, za zdaj pa sta roparja na begu.

Zaradi vrste in vrednosti plena, izvora in območja delovanja roparjev ter njunih več identitet se je začelo govoriti, da so roparji Malalana morda del balkanske združbe, ki se je je v zahodni Evropi že v devetdesetih letih prijel vzdevek Rožnati panter. To ime so jim nadeli angleški mediji, saj so iz ene izmed londonskih draguljarn odnesli za pol milijona funtov diamantov, ki so jih skrili v škatlo kreme za obraz, kot v filmu Vrnitev Rožnatega panterja. Kradli naj bi predvsem drage kamne in drag nakit ter imeli na vesti že za več sto milijonov evrov plena, vseh kriminalcev, ki jih tako ali drugače povezujejo z Rožnatim panterjem, pa je več kot sto. Nekateri so tudi že za rešetkami. Toda marsikaj v povezavi z domnevno skupino je tudi plod domišljije in sklepanj, ta etiketa pa se hitro prilepi kriminalnim združbam z Balkana, ki v tujini napadajo zlatarne in draguljarne, tudi če med seboj niso povezane. Na ljubljanski policijski upravi najbrž tudi zato tovrstnih sumov o vpletenosti mednarodne mreže ne želijo komentirati, tudi sicer pa so zaradi ščitenja interesa preiskave z informacijami še zelo skopi.