Dne 20. septembra 2015 pa je komunistični veteran, zaslužni politični policist Franc Štefe - Miško, pozval k budnosti: »Drzno potvarjanje zgodovine zadnje vojne na Bohinjskem je nevaren poskus, da bodo podobno nadaljevali tudi na širšem prostoru Gorenjske, toliko bolj, ker idejni organizatorji to delajo plačano in pod streho Gorenjskega muzeja v Kranju.« V Bohinju so se Štefetovi soborci odzvali 2. novembra 2015, 27. novembra 2015 se je svojim podrejenim pridružil še sam Tit Turnšek.

V Gorenjskem muzeju smo želeli dobiti oprijemljivejše podatke o tem, kaj naj bi bilo z razstavo o drugi svetovni vojni narobe. Imeli smo sestanek pri županu s predstavnikom bohinjskih borcev in ogled razstave z gorenjskimi borci. Sklep je bil, naj bohinjski borci pripravijo konkretne pripombe.

Dne 18. aprila 2016 pa je prišlo navodilo predsednika radovljiških borcev: »Na osnovi razprave in sklepa letne skupščine Združenja borcev za vrednote NOB Radovljica z dne 30. marca 2016 vam sporočamo, da je muzealec dr. Jože Dežman v Bohinju nezaželen. Razlog za to je odnos imenovanega do novejše zgodovine NOB v Bohinju, kar se odraža tudi pri predstavitvi upora in domoljubnih aktivnosti bohinjskega območja med 2. svetovno vojno v muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici. Toliko v vednost in ravnanje.«

V časih, kakršni so, se človek boji, da ne bi zašel med kake norce, zato raje previdno vpraša borce, kaj nam obetajo.

Vsekakor se zavedam zgodovinskosti trenutka in domnevam, da ta »nezaželenost« ne bo ostala samo zame. Vseh fines navodila si ne znam povsem dobro razložiti, zato prosim g. Kapusa ter njegove nadrejene in podrejene, da mi razčistijo nekatere dvome. Morda za začetek ne bi bilo slabo, da bi se izognili težavam s prepoznavanjem »nezaželenih« – na borčevskih uradih bi jim lahko vžgali pečat »nezaželen« na čelo?

Ali »nezaželeno« sporoča, da razprava o vsebini razstave o Bohinju v drugi svetovni vojni ni več potrebna, saj očitno vsebina razstave ni več problem, ampak je »nezaželen« le moj »odnos«?

Kaj pomeni »v vednost in ravnanje«? Ali naj bodo ukrepi proti meni na slavni tradiciji borčevskih prednikov, ki so se zoperstavili Turku s tablo: »Turkom najstrože prepovedana pot!« Ali pa se bodo borci za vrednote oprli na dragoceno revolucionarno/totalitarno izročilo iz časa, ko je Ivan Vovk Živan, vodja politične policije za okrožje Jesenice, 23. novembra 1943 svojim ljudem v Bohinj poslal navodila, kako ravnati z enim od ljudi, ki jih obravnavajo: »Treba bi ga bilo ujeti in pošteno zaslišati, pokopati pa tako, da ga sploh ne dobijo.«

Letos praznujemo 25 let Republike Slovenije, katere zasluga je tudi to, da smo spoznali, da je bilo v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji zgodovinopisje dekla titoizma in zato se je obdobje 2. svetovne vojne interpretiralo ideološko izkrivljeno in pristransko. V strokah, ki preučujejo človeško družbo, je že dolgo sprejeto izhodišče, da zaradi subjektivne – čustvene vpetosti v neki zgodovinski proces interpretacija udeleženca ne more biti objektivna in je zato treba osvetljevati zgodovinske dogodke s čim več vidikov. Leta 2016 s teleskopi sežemo že tako daleč v vesolje, da smo skoraj že »ujeli« čas nastanka vesolja, radovljiški in bohinjski borci pa so še vedno organizirani na svoji temeljni vrednoti: politično-policijskem načelu sporočanja, koga je treba onemogočiti. Od vse silne moči, ki so jo premogli, jim ostane le »prošnja« po »nezaželenosti«.

Spoštovani člani skupščine Združenja borcev za vrednote NOB Radovljica, ki pošiljate v Bohinj navodila, kako ravnati z menoj, prebudite se že vendar iz svojega spanca in nehajte sanjati, da ste še vedno v letih 1941–1991. Če pa tega ne zmorete, mi za vsak primer, ker sem ob preučevanju vaših medvojnih in povojnih dokumentov, tistih, ki ste jih napisali, pa vam jih ni uspelo tudi uničiti, dojel, da ste bili res »za stvar«, vseeno sporočite, kje imate potegnjeno črto, do katere še smem. Ali je ta imaginarni Bohinj že na Bohinjski Beli ali šele za Sotesko, na tej ali oni strani Črne prsti, kam okoli Triglava seže, koliko pod zemljo ali vodo in koliko nad njo…?

V pričakovanju vaših odgovorov beležim z odličnim spoštovanjem.

Dr. Jože Dežman, Kranj