V poslanski skupini SMC so že pripravili spremembe zakona o medijih, ki je bil nazadnje noveliran v začetku marca. Poslanec največje vladne stranke in predsednik odbora za kulturo Dragan Matić je namreč še pred sprejemom novele zakona obljubil, da bo koalicija šla v njeno takojšnjo nadgradnjo oziroma novelacijo, saj se je na novo ureditev obveznega predvajanja slovenske glasbe usul plaz kritik tako ustvarjalcev radijskih programov kot tudi državnega sveta, zaradi česar se je v središču pozornosti znašla ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar. Svetniki so med drugim opozorili, da novela posega v svobodo izražanja, svobodno gospodarsko pobudo in avtonomijo uredništev, podobne pomisleke pa je izrazila tudi zakonodajnopravno služba državnega zbora.

»Posvetovali smo se z javno RTV Slovenija«

»Spremembe so pripravile in uskladile poslanske skupine koalicije, posvetovali smo se z javno RTV Slovenija, ki bi – ob tem, če bi ostal sprejeti zakon tak, kot je – zakonsko določilo o doseganju kvot težko izvajala, v posameznih primerih pa ga ne bi mogla,« mesec dni po sprejemu zakona pojasnjujejo v poslanski skupini SMC. Kot je znano, so koalicijski partnerji sprejeto ureditev med parlamentarnim postopkom tudi sami soustvarjali, zdaj pa so prepričani, da javni radio zaradi obsega govornega programa ne bo zmogel dosegati zahtevanih deležev kvote.

Spomnimo, da je državni zbor oziroma koalicija v začetku tega meseca potrdila spremembe medijskega zakona, po katerih bi morale radijske postaje med 6. in 19. uro predvajati najmanj 60 odstotkov celodnevnega deleža slovenske glasbe, ki za javni radio znaša 40 odstotkov, za zasebne programe pa 20 odstotkov vse dnevno predvajane glasbe.

Zakonodajalca je kanček pameti vendarle srečal

In kaj prinaša vnovična novelacija krovnega zakona na medijskem področju? Radijske postaje bodo morale obvezni delež slovenske glasbe, torej 20 ali 40-odstotni, zagotavljati tako v oddajnem času med 6. in 18. uro kot v oddajnem času med 18. in 6. uro. »Razlika je v tem, da se bo zakonsko predpisani delež slovenske glasbe predvajal podnevi in ponoči glede na vsakokratni obseg predvajane glasbe. Ne bo več navezave na celoten obseg glasbe v 24-urnem oddajnem času,« poudarjajo v SMC. Po mnenju koalicijskih partnerjev predlagani zakon, ki naj bi šel v proceduro po skrajšanem postopku, ureja obveznost predvajanja deležev slovenske glasbe na način, da se upošteva bistvena razlika med programsko shemo v nočnem in dnevnem času. Glede na neuradno časovnico bo DZ spremembe najverjetneje obravnaval na majski seji, nova ureditev pa naj bi začela veljati s 1. septembrom.

Po mnenju Andreja Karolija, urednika uredništva za glasbo na Valu 202, je zakonodajalca kanček pameti vendarle srečal. »A je to vseeno kaplja v morje. Če bodo takšni deleži obveljali ob vzpostavitvi digitalnega radia, se lahko poslovimo od specializiranih radijskih programov. Pomanjkanje vpogleda v medije 2030 je pri nas kronično. To ni prva in bojim se, da tudi ne zadnja oblast, ki je brez strategije na tem področju,« dodaja Karoli.

Podobno razmišljajo tudi ustvarjalci zasebnih radijskih programov. »Po novem zakonu na primer ne moremo imeti tematskega radia, ki bi predvajal samo staro glasbo, saj zakon izrecno določa tudi predvajanje novih pesmi,« pravijo naši sogovorniki. Ker bo po njihovem mnenju s predlagano ureditvijo med drugim onemogočen razvoj digitalnega radia, ki temelji na tematskih programih, še vedno razmišljajo o ustavni presoji zakona.