Kanadski premier Justin Trudeau bo jutri deležen posebne časti. Ameriški predsednik Barack Obama mu bo v Beli hiši priredil državniško večerjo, ki tudi v vseh mogočih političnih prireditev vajenemu Washintonu pomeni poseben dogodek – zaradi izbranih gostov, velike pozornosti, ki je je deležna, pa tudi zato, ker so pod Obamo precej redke. Sedanji predsednik, ki ne mara prestrogih formalnosti, je doslej priredil le devet državniških večerij, kar je najmanj od vseh predsednikov od prvega povojnega, Harryja Trumana.

Obama pa Trudeauju naklonjenosti ne izkazuje zato, ker je premier sosednje države, ki jih ZDA nimajo veliko. Kanadski premier državniške večerje ni bil deležen že od leta 1997. Bolj gre za to, da je Trudeau z lansko volilno zmago v ameriško severno sosedo prinesel politiko, ki je mnogo bližje Obamovi politični usmeritvi. Prej so bili odnosi Kanade in ZDA milo rečeno mlačni in to ne le v času konservativnega premierja Stephena Harperja, ki je Obami zelo zameril, da ni podprl projekta gradnje naftovoda Keystone XL, po katerem bi nafto iz Alberte pretakali do Mehiškega zaliva. Tudi pod Georgeem W. Bushem je škripalo, ker Ottawa pod Jeanom Chretienom ni podprla ameriškega početja v Iraku. Obama in 44-letni Trudeau, ki je ob izvolitvi podobno kot Obama postal mednarodna politična zvezda (decembra sta se s soprogo slikala za Vogue), pa sta se menda hitro ujela tudi osebno.

Kanada zanimiva zaradi Trumpa

»Včasih bi si želeli predstavljati, da nam bodo Američani občasno posvečali pozornost,« je Trudeau v pogovoru za CBS izpostavil občutek, da ZDA Kanadi ne dajejo pretirane teže. Toda na obisk prihaja v trenutku, ko se to mestoma dogaja na zanimiv način – zaradi volilnih uspehov republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa se je v spletnih iskalnikih za nekajkrat povečalo iskanje podatkov o tem, kako se je mogoče preseliti v Kanado. Pričakovati je sicer, da se bo Trudeau med obiskom vzdržal vseh komentarjev ameriške notranje politike. Kar zadeva vsebino, bodo za Ottawo v ospredju dvostranska vprašanja trgovine in pretočnosti meje. Tri četrtine kanadskega izvoza gre v ZDA. Pred Obamo in Trudeaujem je trd oreh desetletja dolgega spora o tem, ali kanadska država nepravično pomaga lesni industriji z administrativno, ne pa tržno določeno višino dajatev za izkoriščanje gozdov. ZDA pa želijo tesnejše sodelovanje v boju proti terorizmu in v zagotavljanju varnosti, denimo z menjavo podatkov o osebah, ki prestopajo mejo. Obama in Trudeau imata podobne poglede na boj proti podnebnim spremembam in bosta podpisala izjavo o usklajenem ukrepanju.

Bo pa vsak vsebinski dogovor Trudeauja z Obamo negotov, ker se slednji počasi poslavlja s položaja in ker kongres nadzirajo republikanci. Zato je obisk za Trudeauja, ki bi imel z morebitnim bodočim republikanskim predsednikom gotovo manj skupnega, tudi priložnost, da naveže širše stike s senatorji in drugimi vplivneži, ki bodo med 120 povabljenci na državniško večerjo.