Vodje socialnega upora Džatov v Harjani so v ponedeljek zvečer po lokalnem času objavili, da so doseli dogovor z vlado o svojih zahtevah, ter pozvali protestnike, naj se razidejo. V minulih dneh so namreč demonstranti blokirali prometnice iz indijske prestolnice, uničili del glavnega akvadukta za oskrbo Delhija s pitno vodo, zaradi česar je brez nje ostala več kot polovica tamkajšnjih prebivalcev, ter onemogočili prihod na delo mnogim delavcem, tako da so bila nekatera podjetja prisiljena ustaviti proizvodnjo. Na trenutke so se protesti prelevili v nasilne, v tednu dni pa je bilo ubitih 16 ljudi, še okoli 150 pa jih je bilo ranjenih. Demonstranti so napadli tudi domove nekaterih predstavnikov regionalne vlade, zažigali železniške postaje in s sedenjem na tirih blokirali železniški promet.

Džati niso revna kasta

Kot že v nekaj primerih poprej je premier Narendra Modi protestnike ignoriral in še konec tedna raje obiskal zvezno državo Čatisgarh v osrednji Indiji, za njihovo umiritev pa zadolžil notranje ministrstvo. To je v soboto napotilo v Harjano skoraj deset tisoč pripadnikov policije in drugih varnostnih sil z ultimatom, da se protesti končajo do nedeljskega večera.

Kakšen je včerajšnji dogovor vodstva protestnikov z regionalno in federalno vlado, ni povsem jasno, a za zdaj se je položaj umiril. Za celovito obnovitev oskrbe okoli deset milijonov prebivalcev Delhija s pitno vodo pa naj bi po navedbah direktorja tamkajšnje vodovodne službe potrebovali še tri do štiri dni. Džati, ki živijo na indijskem severu in v Pakistanu, sestavljajo približno četrtino prebivalstva Harjane, ki s treh strani obkroža prestolnico Delhi. Zvečine kmetovalci sodijo zaradi lastništva zemlje v praktično še vedno prisotni indijski kastni delitvi v njen zgornji del. Tudi njihov politični vpliv v omenjeni zvezni državi je znaten, saj v tamkajšnjem parlamentu zasedajo tretjino sedežev, v desetčlanski vladi pa imajo kar sedem ministrov.

Ko je Indija leta 1991 uvedla posebne zaposlitvene in izobraževalne kvote za zapostavljene kaste, Džati vanje niso bili uvrščeni. Z upadanjem prihodkov v kmetijstvu in krčenjem zaposlovanja v zasebnem sektorju v Harjani se je njihov socialni položaj slabšal, indijska vlada, ki jo je leta 2014 še vodila kongresna stranka, pa jim je obljubila, da jim bo z uvrstitvijo med zapostavljene kaste odprla olajšano pot do javnih služb. Sedanji premier Modi in vladajoča ljudska stranka BJP se nista čutila zavezana izpolniti obljubo, indijsko vrhovno sodišče pa je pritrdilo novi vladi, da Džati niso zapostavljena skupina. de