Zaradi skalnega podora pri trboveljski cementarni, ki je na cestišče prihrumel v soboto zjutraj, bo cesta v Trbovlje za ves promet zaprta še vsaj en teden ali celo več. Ne gre namreč le za odstranitev dveh ogromnih skal, ki skupno tehtata okoli 500 ton, in materiala, ki je zasul približno 50 metrov ceste, temveč še vedno obstaja nevarnost nadaljnjega zdrsa zemljine in kamenja z brega, od katerega se je odtrgala skala.

Pristojni z županjo Jasno Gabrič na čelu zato občane opozarjajo, naj se ne gibajo v območju podora, predvsem pa naj se ne poskušajo niti peš prebijati do železniške postaje. Do tja se lahko odpravijo z mestnim avtobusom, za katerega bodo tako kot za intervencijska vozila odprli industrijsko pot znotraj dvorišča trboveljske cementarne, za preostali promet pa je obvoz preusmerjen čez Bevško v smeri Zagorja oziroma čez Boben v smeri Hrastnika.

Proces sanacije skalnega podora, ki je drsel približno 270 metrov po pobočju nasproti cementarne, se bo sicer začel danes, ko bodo na kraj naravne katastrofe spet prišli predstavniki Direkcije RS za infrastrukturo skupaj z geologom dr. Mišem Ribičičem. Ta si je teren skupaj z namestnico direktorja direkcije Ljiljano Herga in Gabričevo ogledal že včeraj dopoldan in potrdil, da nesreče kljub deževju in namočeni zemlji ni bilo mogoče predvideti. Gre namreč za geološko drugačen pojav od zemeljskega plazu, saj je skalni podor posledica več desetletnih ali celo stoletnih klimatskih dejavnikov, kot je denimo zmrzovanje vode v razpokah skal oziroma tal.

Za občane bo moteča le zaprta cesta

Zato morajo strokovnjaki danes najprej oceniti stopnjo nevarnosti dodatnega proženja materiala, je po ogledu povedala Hergova, šele nato bodo lahko pripravili načrt sanacije podora. Če bo treba najprej sanirati zemljino, ki je še ostala na pobočju, bodo namreč cesto začeli čistiti kasneje, kot bi jo sicer, da bo šlo za dolgotrajen proces pa je pričakovati tudi zaradi potoka s hudourniškim značajem, ki teče pod cesto in bo dodatno otežil sanacijo ceste. »V roku treh dni bosta geologa izdelala inženirsko poročilo, ki bo podlaga za nadaljnje ukrepanje oziroma sanacijo posledic podora,« je še dejala Hergova, ki o višini škode zato še ni mogla govoriti.

Levji delež pri oskrbi prizadetih zaradi uničujočega dogodka so sicer že v soboto prispevali domači gasilci in delavci Elektra Ljubljana. Prvi so šli v akcijo že nekaj minut po podoru, ki je pod sabo pokopal taksi vozilo z eno potnico. Njo so iz ukleščenega avtomobila rešili kmalu, medtem ko so voznika taksija reševali dobre tri ure, a sta jo po do zdaj znanih neuradnih podatkih oba odnesla brez hujših poškodb. Gasilci so nato pomagali še pri oskrbi z vodo občanom, ki so zaradi pretrgane glavne vodovodne napeljave ostali brez pitne vode, medtem ko so delavci trboveljskega komunalnega podjetja odpravljali motnje pri dobavi vode na celotnem območju mesta. Zdaj gasilci s pitno vodo oskrbujejo še šest stanovanjskih hiš, je pojasnila Gabričeva in dodala, da imajo v zajetjih vode dovolj za dva tedna in da so hvaležni tudi hitremu odzivu Elektra Ljubljana, ki je prebivalce v spodnjem delu mesta oskrbel z agregati, tako da so posledice dogodka za občane minimalne.