»Če bi deklaracijo podpisali mirovniki ali podmladki strank, bi jo lahko razumeli tudi kot del procesa demokratizacije. Ker pa so jo podpisali štirje od petih članov predsedstva, je ni mogoče drugače razumeti kot veleizdajo.«

***

Politik, pisatelj, poslanec SDS Janez Janša na okrogli mizi Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (STA), o Deklaraciji za mir iz leta 1991

***

Deklaracijo za mir, ki jo je Slovenska mirovna koalicija predstavila javnosti 7. februarja 1991, je Janša skupaj z razorožitvijo Teritorialne obrambe in primeri oviranja med osamosvojitveno vojno uvrstil med tri glavne kampanje, katerih namen je bil preprečiti realno osamosvojitev. O namenu deklaracije po Janševih besedah nedvoumno priča dejstvo, da so jo z izjemo Ivana Omana podpisali vsi ostali člani takratnega republiškega predsedstva: Milan Kučan, Dušan Plut, Matjaž Kmecl in Ciril Zlobec, kar pomeni, da so deklaracijo podpisale štiri petine vrhovnega poveljstva obrambnih sil. Na okrogli mizi Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve sta sicer kot govorca sodelovala tudi takratna minister za notranje zadeve in poveljnik 1. specialne brigade Moris, Igor Bavčar in Tone Krkovič, in tudi po njuni oceni je bila Deklaracija za mir namenjena rušenju obrambnih priprav na osamosvojitev.