Na naše včerajšnje poročanje, da se je vernica in mati geja Bojana Isteniča zaradi zagovarjanja pravic istospolno usmerjenih oseb v zadnji referendumski kampanji znašla v nemilosti cerkvenih avtoritet, so se včeraj odzvali tudi v ljubljanski nadškofiji.

Na nadškofijo nas je po odgovore napotil župnik Marjan Čuden, ki naj bi se strinjal z nekaterimi člani župnijskega pastoralnega sveta (ŽPS), da Isteničeva ne more biti več članica tega organa, ki velja za župnikovo posvetovalno in delovno telo. Upokojena sodnica z ljubljanskega okrožnega sodišča je sicer kot predstavnica Karitasa že drugi mandat članica župnijskega pastoralnega sveta v cerkvi na ljubljanskem Viču, vendar je svoje članstvo v ŽPS in Karitasu zaradi pritiskov in napadov do odločitve škofije na lastno pobudo zamrznila.

V polnem občestvu s Katoliško cerkvijo

V ljubljanski nadškofiji pojasnjujejo, da so v skladu s 512. kanonom zakonika cerkvenega prava in 10. členom statuta župnijskega pastoralnega sveta v slovenskih škofijah lahko v župnijskem pastoralnem svetu katoliški laiki, ki so v polnem občestvu s Katoliško cerkvijo ter jih odlikujejo trdna vera, nravno življenje in razsodnost.

»Biti v polnem občestvu s Katoliško cerkvijo pomeni, da vernik sprejema in zagovarja nauk Katoliške cerkve. Omenjena gospa pa je javno nasprotovala katoliškemu nauku o zakonski zvezi, kar pa ne pomeni, da je s tem izključena iz župnijskega občestva in ne more dobrodelno delovati,« poudarjajo v ljubljanski nadškofiji. Na vprašanji, kdaj bo znana uradna odločitev, kdo bo o njej odločal in kakšen je nadaljnji položaj Isteničeve v Karitasu, kjer je aktivna že dolgih 19 let, nam v nadškofiji niso konkretno pojasnili. »Jasno je, da vsaka skupina lahko dobro deluje, če so člani sposobni sodelovanja in sprejemajo drug drugega, zato je vsekakor potrebno, da gospa razume razpoloženje znotraj posamezne župnijske skupine,« je v odgovoru še zapisal Boštjan Prevc iz tiskovnega urada Nadškofije Ljubljana.

Pestro referendumsko dogajanje na naslovu viške župnije

Do omenjenega dogodka je prišlo v viški župniji, na naslovu katere deluje tudi Zavod za družino in kulturo življenja Tadeja Strehovca, sicer generalnega tajnika in tiskovnega predstavnika Slovenske škofovske konference.

Kot je znano, v okviru omenjenega zavoda deluje tudi portal 24kul, prek katerega je svoje ideje v referendumskih kampanjah o družinskem zakoniku ter noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih širil glavni nasprotnik pravne izenačitve raznospolnih in istospolnih državljanov Aleš Primc s somišljeniki. Pred tokratnim referendumom nam je Strehovec pojasnil, da se zavod financira s prostovoljnimi prispevki, Cerkev pa da mu finančno ne pomaga. Spomnimo, da je Strehovec pred štirimi leti po maši, ki jo je vodil v ljubljanski cerkvi na Viču, pozval vernike, naj podpišejo pobudo za razpis referenduma o družinskem zakoniku. Po maši so se verniki tudi postavili v vrsto in dali svoj glas za referendumsko pobudo.