Ivo Robić Jugoslavija

Hrvaški pevec, ki se je rodil leta 1923 v Garešnici, je sicer najbolj znan po popevki Morgen iz leta 1959. Skladbo je napisal švicarski glasbenik Peter Moesser in pravijo, da so jo prodali v 1,8 milijona izvodov. Osvojila je drugo mesto na nemški lestvici, 13. mesto na ameriški Billboardovi lestvici in 23. mesto na angleški lestvici New Musical Express. Takih rezultatov ni imel nihče z vzhoda. Robić je na evropskem, predvsem nemškem trgu izdal na desetine malih in velikih plošč. In čeprav mu veliki preboj na ameriški trg ni zares uspel (na Billboardovi lestvici je bil še s skladbo Muli song leta 1960, v svoji oddaji ga je gostil legendarni Ed Sullivan), se je skozi zgodovino izkazalo, da je Robić tudi avtor ene najboljših popevk vseh časov. Strangers in the Night naj bi v hrvaški verziji sicer prijavil na splitski festival, kamor pa skladba ni bila sprejeta, zato je pravice za skladbo prepustil svojemu nemškemu sodelavcu, skladatelju in dirigentu Bertu Kaempfertu, ki jo je ponudil Franku Sinatri. Leta 1967 je skladba zasedla prvo mesto ameriške in četrto mesto angleške lestvice.

Gheorghe Zamfir Romunija

Zdaj 74-letni mojster panove piščali bi sodil v kategorijo etno glasbenikov, če ne bi igranja na ta instrument razvil v povsem komercialno – lahko glasbo. Zamfirja so v šestdesetih odkrili etnomuzikologi z zahoda, potem pa ga je izkoristil James Last in stvari so šle za romunskega glasbenika samo še navzgor. Instrumentalna skladba Lonely Shepherd, kjer gruli ob pomoči Lastovega orkestra, je postala njegova največja uspešnica (uporabili so jo v filmih Ubila bom Billa). Uspeval je v bolj ali manj eksotičnih državah.

Karel Gott Češkoslovaška

Šestinsedemdesetletni pevec, rojen v Plznu, je gotovo najbolj znana pop osebnost bivše Češkoslovaške. Pravijo, da je prodal skupaj 50 do 100 milijonov plošč, od tega vsaj četrtino v Zahodni Nemčiji in Avstriji. Ohlapne, nedokazljive številke. V naših krajih je njegova največja uspešnica iz šestdesetih Tam Kam Chodi Vitr Spat (v Kam hodi veter spat jo je priredil Stane Mancini). Drugače pa je v Nemčiji dosegel največji uspeh s svojo verzijo glasbe iz filma Doktor Živago (1966) in z veliko ploščo Die goldene Stimme aus Prag (1968).

Locomotiv GT Madžarska

Da so bile v osemdesetih stvari v socializmu in v rock kulturi drugačne zdaj, govori naslov ene največjih uspešnic rokerjev iz Budimpešte. »She's Just 14,« prepevajo v glasnem glitter bluesovskem komadu in bentijo, da jih je komaj štirinajstleten deklič čisto obnorel. Nastali so leta 1971 in posneli na ducate malih in velikih plošč ter veliko koncertirali v tujini. Leta 1973 so nastopali na koncertih in po televiziji v Angliji, leto kasneje pa so imeli trimesečno turnejo po ZDA. Leta 1992 se je njihova rokerska nota izpela, leta 1997 so se znova vrnili na odre.

Laibach Jugoslavija

O trboveljskih industrijskih rokerjih pišejo knjige, snemajo filme, naš načrt pa je pogledati, do kod so prišli v časih, ko je bil med nami še berlinski zid. V časih daleč pred obiski v Severni Koreji. V času socializma so Laibach praktično samo prvi album posneli pri slovenski založbi ŠKUC (1985), drugega pri ameriški založbi Wax Trax! in tretjega pri bruseljski Sub Rosa. Leta 1987 so začeli delati z veliko londonsko založbo Mute, za katero so v času železne zavese posneli Opus Dei, Let It Be in Sympathy for the Devil. Plošče so bile uspešnice, še bolj so odmevale njihove turneje.

Omega Madžarska

Madžarski rokerji so eni tistih, ki so bolj kot v sedemdesetih zasloveli pred tremi leti, ko je njihovo uspešnico Gyöngyhajú lány ameriški raper Kanye West umestil v svoj mega hit New Slaves. Psihadelični simforokerji iz Budimpešte so prvo ploščo posneli leta 1968, potem pa so delovali do leta 1987, s tem da so skladbo Gyöngyhajú lány že pred tem predelovali različni ansambli, tudi Scorpions in Griva iz Novega Sada. Omega so veliko nastopali po zahodu, snemali plošče v nemščini in angleščini (skupaj so prodali okoli 50 milijonov plošč). Od leta 1994 spet nastopajo.

Bata Ilić Jugoslavija

Za 79-letnega Beograjčana bi lahko rekli, da je bil eden najuspešnejših gastarbajterjev, ki so v šestdesetih in sedemdesetih s trebuhom za kruhom iz Jugoslavije odšli v Zahodno Nemčijo. Po študiju je delal kot učitelj in imel svojo skupino, ki je vse več nastopala na zahodu, potem pa se je ustalil v Nemčiji in postal eden njihovih največjih pevcev. Postal je Bata Illic. Prvo uspešnico je posnel leta 1966, Die Welt ist voller Liebe, največji hit je postala skladba Michaela leta 1972, zadnjič pa se je na lestvice zavihtel leta 2008.

Eduard Khil Sovjetska zveza

Leta 2010 je spletna publika spoznala sovjetskega pevca, ki je leta 1976 zapel skladbo Trololo. Khilovo prepevanje brez besedila, nekakšno smešno jodlanje in korakanje, ki naj bi nadomeščalo kavbojsko jahanje, je dobilo epske razsežnosti, številke na youtubu pa se berejo v desetinah milijonov. In zakaj je skladba brez besedila? Po eni verziji zato, ker je besedilo preveč povzdigovalo ameriški način življenja, po drugi verziji pa zato, ker sta se skladatelj in tekstopisec enostavno skregala. Khil je leta 2012 pri 78 letih umrl.

Plastic People of the Universe Češkoslovaška

Odtrgani češkoslovaški eksperimentatorji iz Prage so bili pomemben del praške pomladi in tudi zato so jih izven države jemali kot politično, ne toliko glasbeno skupino. Njihovi vzorniki so bili Frank Zappa in Velvet Underground, (in tudi) zato je njihova muzika težko poslušljiva, vezana na dolge recitacije in skoraj razglašene skladbe. Prepevali so v angleščini, pevec je bil Paul Wilson, ki so ga oblasti ob prihodu Rusov izgnale iz države, ostale člane benda so zaprli. Igrati so prenehali leta 1988, od leta 1997 pa so spet skupaj.

Ala Pugačova Sovjetska zveza

Sedeminšestdesetletna Ala Pugačova je leta 1969 diplomirala iz zborovskega dirigiranja, potem pa se je začela posvečati petju. V sedemdesetih je pobirala najvišje nagrade na ruskih (popevkarskih) festivalih, kar ji je odprlo tudi pot v tujino, pa še nekaj visokih državnih odlikovanj je dobila. Prodala je četrt milijarde plošč, največ v domovini, veliko pa tudi po Evropi in na Japonskem. Nastopala je v večjih dvoranah po zahodu, eden najbolj znanih ali prelomnih, če hočete, pa je njen nastop na festivalu v San Remu leta 1987.