Poslanec Franc Laj, ki je v torek izstopil iz Cerarjeve stranke, je včeraj zapustil še njeno poslansko skupino. Ta ga je pozvala, naj vrne poslanski mandat. »Volilci so volili listo stranke SMC in ne posameznega kandidata,« je poudarila vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer. Po njeni oceni razen Mira Cerarja na kandidatni listi verjetno nihče ne bi bil izvoljen, če bi kandidiral kot posameznik. A Laj omenjeni želji ni prisluhnil in se je pridružil poslanski skupini nepovezanih poslancev. To vodi Bojan Dobovšek, ki je jeseni 2014 prav tako izstopil iz SMC, slabo leto kasneje pa je zapustil še njene poslanske vrste. V dobrem letu in pol po parlamentarnih volitvah se je torej poslanska skupina zmagovite stranke »stanjšala« za dva poslanca in jih ima sedaj 34.

LDS je v dvanajstih letih vladanja izgubila tri poslance

Izstopi iz poslanskih skupin oziroma prestopi v druge poslanske skupine ali med nepovezane poslance v slovenskem parlamentu niso redkost. Vendar pa se vse do prejšnjega mandata ni prav pogosto zgodilo, da bi poslanci zapustili poslansko skupino stranke, ki je vodila vlado. Tako so v času dvanajstletne vladavine LDS njene poslanske skupine zapustili trije poslanci. Dva od njih – Ljerka Bizilj in Janez Jug – v času druge Drnovškove vlade (1992–1996). Oba sta odšla v zadnjem letu mandata in sta postala samostojna poslanca. Biziljeva se je za takšno potezo odločila, ker Tone Anderlič ni odstopil s položaja vodje poslanske skupine LDS. K temu ga je pozvala po razkritju, da so ga zaradi nevarne vožnje ustavili policisti; čeprav naj bi ugotovili, da je vinjen, naj se za njihova opozorila ne bi zmenil in je odpeljal naprej.

Dimitrij Rupel se po tem, ko ga je tedanji premier Tone Rop leta 2004 vrgel iz vlade, ni želel vrniti v poslanske vrste LDS. Za en dan se je vpisal med samostojne poslance, nato pa prestopil v poslansko skupino SDS. Spomnimo, da je Janševa stranka slabe tri mesece kasneje na državnozborskih volitvah zmagala.

Zvesti poslanci SDS

Poslanske skupine slovenskih demokratov v času, ko je bila SDS največja vladna stranka, ni zapustil noben poslanec. Socialni demokrati pa so v mandatu 2008–2011, ko so bili na oblasti, izgubili dva: Andreja Magajno in Julijano Bizjak Mlakar. Prvi je odšel dve leti po volitvah, kot razlog pa navedel »občutek in ne le občutek«, da je preslišan in ignoriran. Magajna je postal najprej nepovezani poslanec, nato pa član poslanske skupine nepovezanih poslancev. Julijana Bizjak Mlakar je poslanske vrste SD zapustila tik pred koncem Pahorjevega mandata, ko je bilo že jasno, da bo na predčasnih volitvah decembra 2011 kandidirala na listi DeSUS.

V prejšnjem mandatu je moral Borut Ambrožič iz poslanske skupine največje parlamentarne stranke Pozitivne Slovenije oditi, ko PS še ni bila na oblasti. Odneslo ga je magistrsko delo, ki v veliki meri ni bilo rezultat njegovega avtorskega dela. Dobro leto dni po tem, ko je Alenka Bratušek postala premierka, pa se je poslanska skupina PS razdelila. Zapustilo jo je kar 16 poslancev (PS je sicer na volitvah dobila 28 poslanskih mest). Razlog: Bratuškova je proti Jankoviću izgubila tekmo za vodenje stranke, kar je nato prineslo tudi predčasne volitve. Jankovićeva stranka na zadnjih državnozborskih volitvah sploh ni prišla v parlament, novoustanovljena ZaAB pod vodstvom Bratuškove pa je dobila štiri poslanska mesta. A je poslanska skupina zavezništva lani jeseni razpadla: Peter Vilfan se je pridružil poslancem DeSUS, Jani Möderndorfer je nepovezani poslanec, Bratuškova in Mirjam Bon Klanjšček pa sta vstopili v poslansko skupino nepovezanih poslancev, ki ima po prihodu Franca Laja štiri poslance.