Javno podjetje Snaga je tudi letos svoje uporabnike razveselilo z napovedjo delnega poračuna, ki je posledica boljšega ločevanja odpadkov od predvidenega in s tem zmanjšanja odpadkov v črnih zabojnikih ter racionalnega poslovanja tega javnega podjetja. Z delnim poračunom si uporabniki lahko v povprečju obetajo za 60 odstotkov nižje decembrske položnice za ravnanje z odpadki. Snaga je poračun pripravila na podlagi podatkov do vključno maja lansko leto, pri čemer je računala razliko med načrtovanimi in dejanskimi količinami odpadkov.

Poračun izvajalcem javnih služb določa uredba o oblikovanju cen storitev obveznih gospodarskih javnih služb. Na Snagi so pojasnili, da jim uredba predpisuje dva možna načina: da ugotovljeno razliko med načrtovanimi in dejanskimi količinami odpadkov prištejejo k naslednji predračunski ceni ali da razliko uporabnikom poračunajo v enkratnem znesku.

»Skladno z uredbo Snaga poračun storitev izvaja od leta 2013 dalje, v zadnjih dveh letih pa smo se zaradi znatnejšega poračuna v minus odločili, da ga izvedemo v enkratnem znesku,« so še pojasnili v javnem podjetju. Spomnimo, uporabnikom januarja lani ni bilo treba plačati položnice za december 2014. Na Snagi so povedali, da je bil poračun za leto 2015 nekoliko nižji od tistega v letu 2014, a so ob tem opozorili, da je v obeh letih šlo za delna poračuna.

O poračunu za leto 2016 še prezgodaj razmišljati

Iz previdnosti si na javnem podjetju niso upali napovedovati, ali uporabniki lahko ob nadaljnjem zglednem ravnanju z odpadki tudi v letošnjem letu lahko pričakujejo poračun. So pa opozorili, da so s 1. januarjem začele veljati nove cene ravnanja z odpadki. Čeprav so te nekoliko višje od do zdaj veljavnih, na Snagi zagotavljajo, da bodo uporabniki te spremembe občutili le minimalno. Za neka gospodinjstva se bo položnica Snage povečala, toda ne za več kot 2,7 odstotka, za nekatera gospodinjstva se bo celo znižala, a ne več kot za 1 odstotek. Položnice Snage v novem letu ne bodo občutno višje oziroma bodo za nekatere celo nižje zaradi »znatno boljše snovne izrabe odpadkov: po obdelavi preostanka odpadkov v objektih in napravah Regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana je na odlagališče Barje odloženih le 4,9 odstotka preostanka odpadkov, so pojasnili v javnem podjetju.

Poglejmo konkretna primera. Informativni izračun Snage za hišo z enim gospodinjstvom, ki ima en zabojnik za mešane komunalne odpadke in enega za biološke, kaže, da bo to gospodinjstvo v prihodnjem letu za odvoz odpadkov plačevalo 10,96 evra namesto zdajšnjih 11,07. Snagin izračun za večstanovanjski blok z 202 gospodinjstvi z desetimi zabojniki za komunalne odpadke in štirimi za biološke je pokazal, da bo gospodinjstvo prihodnje leto na mesec odštelo 7,18 evra oziroma 17 centov več kot zdaj. Pri tem velja omeniti, da je Snaga pri informativnih izračunih upoštevala specifično prostornino in povprečno število praznjenj zabojnikov.

Letos pričakujejo minimalni dobiček

Javno podjetje Snaga je leto 2015 sicer končalo v okviru pričakovanj, to je s pozitivno ničlo. Minimalni dobiček pričakujejo tudi ob koncu letošnjega leta. Poslovni načrt za letošnje leto razkriva, da bo Snaga vložila v ureditev zbirnega centra Brod in v širitev obstoječega zbirnega centra na Barju, prav tako pa bo v skladu z načrti ljubljanske občine vložila v nove podzemne zbiralnice. Snaga načrtuje tudi »pozeleniti« svoj vozni park, saj nameravajo kupiti sodobna plinska tovorna vozila za zbiranje komunalnih odpadkov.